Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora?

Jak dobrać odpowiednią moc klimatyzatora?

Prawidłowo dobrany klimatyzator to inwestycja na długie lata. Na co warto zwrócić uwagę i czym kierować się przy jego zakupie? Skąd wiedzieć, które urządzenie będzie odpowiednie do twojego mieszkania?

Reklama

Na co zwrócić uwagę, kupując klimatyzator?

W poprzednim artykule poruszającym temat klimatyzatorów odpowiedzieliśmy na pytania: Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia, czy korzystanie z niego jest drogie oraz jak zachować bezpieczeństwo przy jego użytkowaniu podczas burzy.

Profesjonalnej wiedzy w tym temacie udzielił nam ekspert firmy Columbus Energy, Tomasz Maciejowski, który wyjaśnił między innymi, jakie funkcje mogą posiadać profesjonalne klimatyzatory. Zwróciliśmy uwagę na istotną rolę producenta w tym zakresie oraz korzyści wpływające na komfort życia, jakie niesie ze sobą instalacja tego rodzaju urządzenia. Dziś, znając już podstawowe i bardziej zaawansowane funkcje klimatyzatorów, poruszymy kwestię doboru jego mocy oraz innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie i instalacji tego rodzaju sprzętu.

Jeśli jeszcze nie zapoznałeś się z pierwszą częścią artykułu, zapraszamy do przeczytania:

Klimatyzator dobierz pod powierzchnię mieszkania

Jeśli wiesz już, czego oczekujesz od urządzenia, które przy prawidłowym doborze może zapewnić ci komfort przez kolejne kilkanaście lat, możesz przejść do kolejnego kroku. Czym się kierować przy doborze mocy klimatyzatora?

Istotną rolę w tej kwestii odgrywa powierzchnia lokalu/mieszkania. To ona pozwala na obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą urządzenia.

– Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na moc chłodniczą, to ok. 120 W na metr kwadratowy, co oznacza, że jeśli nasz lokal ma 10 metrów kwadratowych, to moc urządzenia powinna wynieść 1,2 kW, jeśli 20 metrów kwadratowych, to 2,4 kW mocy, i tak dalej  – powiedział nam ekspert firmy Columbus Energy.

Zwróć uwagę na obecność okien i drzwi

Moc urządzenia dobieramy pod powierzchnię otwartą. Obecność drzwi oddzielających pokoje może wpłynąć na efektywność chłodzenia. Nawet przy maksymalnym otwarciu drzwi, sprawność przekazywania chłodu może być mniejsza. Co doradza ekspert w takich sytuacjach?

– W takich przypadkach warto nieco przewymiarować swoje urządzenie, żeby mieć pewność, że te pomieszczenia również zostaną schłodzone; albo zastosować większą ilość jednostek o mniejszej mocy – mówi. – Oznacza to na przykład, że zamiast zamontować jedno urządzenie na salon z aneksem kuchennym oraz sypialnię, to warto zastosować jedno urządzenie na salon z aneksem, a drugie, odpowiednio mniejsze, na sypialnię.

Zadbaj o zasilanie

Istotną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę przy instalacji klimatyzatora, jest zadbanie o to, aby miał on dostęp do zasilania. Oznacza to, że w pobliżu miejsca montażu w pomieszczeniu powinno znajdować się gniazdo (jednofazowe). 

Miejsce montażu klimatyzatora

– Ważne jest również to, aby posiadać miejsce – ok. 80 centymetrów, w zależności od jednostki, aby móc zamontować ją na ścianie. Trzeba też zwracać uwagę na to, że najlepiej zamontować urządzenie z możliwością grawitacyjnej różnicy poziomów między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Jeśli nie ma takiej możliwości, wtedy stosuje się pompę skroplin. – doradza ekspert.

Chodzi o to, aby jednostka zewnętrzna mogła zostać usytuowana niżej niż wewnętrzna, aby została zachowana możliwość spadku, tak, by skropliny naturalnie spływały na zewnątrz. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas montuje się wspomnianą wyżej pompkę.

– Z istotnych rzeczy – nie bruzdujemy. Przewody chłodnicze wraz z przewodem odprowadzającym skropliny chowamy w ścianie, natomiast jeśli montujemy w już wykończonym budynku, to stosuje się estetyczne koryta chłodnicze i przewód jest wtedy poprowadzony ścianą. – dodaje ekspert.

Źródła: Columbus Energy

Fot.: proxima-studio/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.