Wiadomości OZE Jakie wnioski po spotkaniu w sprawie “Czystego powietrza”? 05 września 2018 Wiadomości OZE Jakie wnioski po spotkaniu w sprawie “Czystego powietrza”? 05 września 2018 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. 30 sierpnia 2018 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie poświęcone rządowemu programowi “Czyste Powietrze”. Udział w rozmowach na temat efektywności energetycznej i całego programu, który ma przyczynić się do polepszenia jakości powietrza, wzięły także inne instytucje, wśród nich Komisja Europejska i Bank Światowy. Reklama Wszystkim zależy na tym, by zmniejszyć emisję pyłów trafiających do atmosfery. Aby to osiągnąć, należy znacznie obniżyć zużycie energetyczne i inwestować w odnawialne źródła energii. Realizacji tego celu sprzyja nowy program dofinansowań “Czyste Powietrze”. Na spotkaniu Grzegorz Wolszczak, reprezentujący Światowy Bank podkreślił, że działania przyjmowania wniosków i rozliczenia programu będą wymagały współpracy z dobrze przygotowanymi jednostkami. W związku z tym Bank Światowy zobowiązał się do współpracy NFOŚiGW w tym obszarze. Według Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy następnym krokiem w walce o czyste powietrze będzie rozwój elektromobilności. Jak wiadomo, rząd poczynił już pewne kroki w tym kierunku – w ostatnich miesiącach Ministerstwo Energii wprowadziło szereg projektów dotyczących rozwoju elektromobilności, które będą finansowane w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Na koniec spotkania głos zabrał Wolfgang Münch, Zastępca Dyrektora Polskiej Sekcji w Dyrekcji Generalnej Regionów w Komisji Europejskiej, który także podkreślił, jak ważna jest walka o lepszą jakość powietrza, nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach UE. Z wystąpienia dowiedzieliśmy się, że oprócz ekspertyz i wsparcia merytorycznego Polska może liczyć na strukturalne i prywatne fundusze z Unii Europejskiej. Ich wysokość może przekroczyć nawet 60 mln euro. To nie koniec. Kolejne spotkanie w sprawie programu, tym razem z udziałem samorządów regionalnych, planowane jest na 13 września 2018 roku w Siedzibie Banku Światowego w Warszawie. Foto: NFOŚiGW Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.