Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jakucja będzie inwestować w OZE

farma fotowoltaiczna

Jakucja będzie inwestować w OZE

Podczas „Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego” odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie pomiędzy władzami Jakucji a spółką sektora OZE „GK Hevel”, częścią grupy Hevel Solar. Spotkanie dotyczyło rozwoju OZE na terytorium tej autonomicznej republiki.

Reklama

„Republika Sacha”, jak oficjalnie nazywa się Jakucję, to położona na wschodzie Syberii i największa pod względem terytorium jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej. Ze względu na swój specyficzny status prawny jako republika autonomiczna, ma ona znacznie większą swobodę w zakresie zawierania umów, w tym tych związanych z sektorem energetycznym.

Pod koniec marca 2019 roku, w ramach Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego, miało miejsce spotkanie pomiędzy władzami Republiki Sacha w osobie pierwszego wiceministra energetyki Jakucji, Wiaczesława Emeljanowa, a przedstawicielami spółki GK Hevel, m.in. Olegiem Szutkinem, szefem departamentu inwestycji strategicznych. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach szerszego panelu pod nazwą „Sektor OZE po 2024 roku – czas być konkurencyjnym”.

W panelu brali również udział przedstawiciele Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej, Ministerstwa Przemysłu i Handlu, przedstawiciele niezależnego think-tanku branży energetycznej „Soviet Rynka” oraz założonej przez prywatne spółki sektora alternatywnej energetyki organizacji pozarządowej „NGO Stowarzyszenie Rozwoju OZE”. Głównym tematem była współpraca pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym w celu zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Rosji.

Jakucja, jako największa republika w Federacji posiadająca ogromny potencjał pod względem „zielonej energii”, cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem inwestorów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jednym z najważniejszych graczy zainteresowanych wykorzystaniem tego potencjału jest spółka Hevel Solar, z którą Sacha podpisał w zeszłym roku ramową umowę o współpracy.

Efektem tegorocznego spotkania i rozmów jest deklaracja przygotowania przez Hevel Solar „mapy inwestycji” dla jakuckiej fotowoltaiki. Będzie ona stanowić podstawowy dokument określający kierunek rozwoju sektora, zawierać planowane lokalizacje i zakładaną wielkość inwestycji, a także możliwe terminy ich fizycznej realizacji. Szczególną uwagą władz republiki cieszyła się generacja rozproszona oraz obiekty lokalizowane na terytorium rejonów północnych i rejonu arktycznego.

Na chwilę obecną na terytorium Jakucji w użytku jest 20 niewielkich elektrowni słonecznych oraz jedna farma wiatrowa. Zastępowały one generatory pracujące w oparciu o paliwa tradycyjne, głównie ropę, co wiązało się z dużymi kosztami – samego surowca oraz transportu. Inwestycje te przyniosły zaskakująco dobre rezultaty, wobec czego władze podjęły decyzję o szerszym wykorzystaniu OZE i zwiększeniu jego udziału w regionalnym miksie energetycznym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.