Nowy kościół w Coralville w stanie Iowa stawia na ekologię

Kościół w Coralville w stanie Iowa jest na dobrej drodze do uzyskania certyfikatu Zero Energy Building (ZEB) wydawanego przez International Living Future Institute (ILFI). Budynek efektywny energetycznie i zasilany przez energię słoneczną zaprojektowała firma Neumann Monson Architects z Iowa.

Nowy budynek kościoła został zaprojektowany z myślą o stworzeniu bardziej dostępnej przestrzeni, którą uzyskano za pomocą wysokich sufitów i ogromnych okien, z których rozciąga się widok na pobliski las. W całości o powierzchni ponad 133 stóp kwadratowych mieści się aż 7 klas do nauki religii oraz sześć biur. Jego projekt konsultowany był z 300 członkami kongregacji The Unitarian Universalist Society.

Kościół zaprojektowano pod kątem zerowego zużycia energii – wyposażony jest w system geotermalnej pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne pokrywające zapotrzebowanie na energię. Ponadto w budynku zainstalowano system do wychwytywania i filtrowania wszystkich odpływów wód opadowych. Na jego terenie dostępna jest również stacja lądowania pojazdów elektrycznych.

Placówka Unitarian Universalist Society współgra ze swoim naturalnym krajobrazem, zapewniając przestrzeń do refleksji, spotkań społeczności, edukacji religijnej i administracji – wyjaśniają architekci. — Poza całkowicie przeszklonymi ścianami pobliski las zapewnia intymną atmosferę. Róg kościoła rozciąga się na południe, w kierunku wiecznie zielonego gaju.