Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Japończycy zainteresowani inwestycjami w rosyjski sektor OZE

wiatraki

Japończycy zainteresowani inwestycjami w rosyjski sektor OZE

Japońscy inwestorzy ustawiają się w kolejce do oceny szans związanych z rozwojem energetyki wiatrowej na wschodzącym rynku w Federacji Rosyjskiej.

W trakcie odbywającego się w październiku br. we Władywostoku Wschodniego Forum Ekonomicznego japońskie spółki wiatrowe podpisały z podmiotami rosyjskimi szereg memorandów. Mimo że nie mają one wiążącego charakteru lub mają niewielki zasięg, to świadczą o rosnącym zainteresowaniu Japonii inwestycjami w czystą energetykę we wschodnich regionach Rosji. Tamtejszy sektor wiatrowy nie rozwija się w takim samym tempie jak energetyka słoneczna, co jest efektem opóźnień legislacyjnych oraz sztywnych norm prawa budowlanego. Obecnie niemal wszystkie duże projekty są realizowane na zachód od Uralu, w zachodniej części Rosji.

Reklama

Podczas wspomnianego forum rosyjski potentat w sektorze hydroenergetyki, spółka RusHydro (więcej: Rosatom chce skorzystać z technologii RusHydro w obszarze OZE), podpisał trzy umowy z japońskimi partnerami. Ponadto sygnował memorandum z japońskim konglomeratem Mitsui i Komai, zajmującym się projektowaniem i budową instalacji wiatrowych. W dokumencie wezwano do rozważenia budowy trzech turbin o mocy 900 kW, które mogłyby działać w zimnych regionach Czukotki. Projekt ten wspierany jest przez lokalne władze, które razem z zainteresowanymi spółkami biorą udział w pracach nad analizą kosztów oraz opracowaniem harmonogramu jego realizacji. Ponadto analogiczny dokument RusHydro podpisał z innymi japońskimi spółkami, aby rozwijać pilotażowy projekt farmy wiatrowej w miejscowości Ustʹ-Kamczatsk. Koncern sygnował również list intencyjny z japońskim NEDO na rozwój 1-megawatowego projektu hybrydowej elektrowni wiatrowej w miejscowości Tiksi w Jakucji, przy czym NEDO rozpoczęło już prace nad studium wykonalności.

Warto jednak zaznaczyć, że w trakcie forum we Władywostoku nie tylko RusHydro nawiązało współpracę z japońskimi podmiotami. Rosyjskie Onego podpisało memorandum o współpracy z Windpal, aby wspólnie ocenić możliwość rozwijania projektów wiatrowych na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jak informowała wcześniej gazeta „Kommiersant”, rosyjskie spółki rozważają współpracę z japońskimi partnerami również w obszarze energetyki słonecznej. We wrześniu Havel (joint venture Renova i Rusnano) zamówiło u japońskiego Hyundaia dostawę elektrycznych generatorów dieslowych dla 40-megawatowej elektrowni hybrydowej.

Źródła: Wind Energy and Electric Vehicle Review

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.