Japoński Fujitsu chce być w 100%odnawialny

Japoński gigant branży elektronicznej Fujitsu zapowiedział, że w 2050 roku będzie opierać swoją działalność biznesową i produkcyjną w 100% na odnawialnych źródłach energii w ramach wszystkich lokalizacji na całym świecie. Decyzja została podjęta na tydzień po wstąpieniu do inicjatywy RE100, kampanii ekologicznej promującej „zielone” rozwiązania w życiu codziennym.

Pośrednim celem Fujitsu jest osiągniecie 40% udziału odnawialnych źródeł energii w zapotrzebowaniu na energię elektryczną do 2030 roku. „Zielone” cele dotyczą wszystkich oddziałów japońskiej firmy na całym świecie. Wcześniej w maju bieżącego roku Fujitsu zobowiązało się do zredukowania emisji dwutlenku węgla (CO2) do zera w okresie do 2050 roku.

Firma jest również jednym z 436 przedsiębiorstw, których cele redukcji gazów cieplarnianych zostały zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets. W szczególności firma Fujitsu zobowiązała się do zredukowania absolutnej emisji gazów cieplarnianych o 33% do 2030 roku oraz o 80%  do 2050 roku. Firma od dawna działa na rzecz redukcji zanieczyszczeń powietrza. W 2016 roku udało się jej uzyskać 9,4% redukcji.

Ambitne zamierzenia Japończyków mają być zrealizowane poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, oszczędzanie energii elektrycznej oraz inwestowanie w odnawialne źródła energii.

Fujitsu wykorzysta szereg metod zaopatrzenia w energię ze źródeł odnawialnych, w tym certyfikaty energii odnawialnej, umowy o zakup energii elektrycznej oraz miejscowe instalacje, takie jak energia słoneczna połączona z magazynem. Oprócz tego firma  zobowiązała się do wykorzystania swojej specjalistycznej wiedzy w inwestowaniu w przyszłe badania i rozwój, które przyniosą korzyści dla całej branży.

„Dzięki naszej technologii i doświadczeniu Fujitsu będzie liderem w dostarczaniu rozwiązań pozwalających przezwyciężyć wszelkie bariery w rozpowszechnianiu energii odnawialnej, takie jak koszty”, powiedział Hideyuki Kanemitsu, wiceprezes i szef działu odpowiedzialności biznesu w Fujitsu.

Obecnie w skład grupy RE100 wchodzi 140 firm, które do 2020 roku lub 2050 roku  zobowiązały się do przejścia na OZE. „Cieszymy się, że możemy powitać Fujitsu na RE100”, powiedział Sam Kimmins, szef RE100 z The Climate Group. „Ich zaangażowanie nadchodzi w kluczowym momencie, wysyłając jasny sygnał światu, że japońskie firmy są zaangażowane wraz z ich globalnymi rówieśnikami do korzystania w 100% z energii odnawialnej”, dodał Kimmins.

Źródło: Fujitsu, Renew Economy

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.