Japoński producent noży Kai przełamuje dotychczasowe myślenie o jednorazowych maszynkach do golenia. Czy ekologiczna, bo papierowa maszynka do golenia okaże się kolejnym przełomem i przyjaznym środowisku trendem w naszych domach?
Papier zamiast plastiku
Japoński producent w swoim portfolio posiada niecodzienne i okraszone orientalnymi wzorami ostrza. Jednak niedawno firma została nagrodzona w prestiżowym konkursie nie za swoje kuchenne noże, a za jednorazową, papierową maszynkę do golenia.
The Good Design Awards wyróżnia i nagradza różne projekty z działów takich jak dom, AGD, środowisko, narzędzia i wiele innych. Wśród 100 wyróżnionych produktów i narzędzi znalazła się właśnie ta japońska maszynka.
Papierowa, ale zarazem skutecznie ścinająca zarost i zbędne owłosienie maszynka ma za zadanie zmniejszać zużycie plastiku aż o 98% w porównaniu z konwencjonalnymi, znanymi nam wszystkim plastikowymi jednorazówkami. Przedmiot składa się z praktycznie wyłącznie z papieru z wyjątkiem metalowego ostrza. Grupa Kai inspirowała się… kartonowym opakowaniem na mleko czy napój.
– Zamiast zastępować plastik papierem, zaprojektowaliśmy całość z papierowym uchwytem, który jest tak samo łatwy do trzymania, jak plastikowa brzytwa – czytamy w oświadczeniu firmy.
Maszynka waży zaledwie 4 g i jest dostępna w kilku odcieniach. Zestaw pięciu eko maszynek kosztuje około 10 dolarów.
Papierowa rewolucja
Zamiana plastiku na mniej szkodliwy dla środowiska papier, najlepiej ten, pochodzący z recyklingu, to od kilku lat jeden z głównych trendów ekologicznych. W sklepach coraz mniej plastikowych foliówek, zastąpionych papierowymi torbami.
Na rynku pojawiła się nawet alternatywa dla styropianu z odpadów papierowych. Coca-cola zaprezentowała zaś papierową butelkę najpopularniejszego napoju gazowanego na świecie. Z kolei japońskie studio Nendo przygotowało projekt dozownika mydła wykonanego z papieru. W sieci sklepów Żabka zamiast plastikowych siatek, dostaniesz papierową torbę na zakupy.
Skusisz się na papierową alternatywę?
źródło i fot.: good-designawards.com, coolhunting.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.