Taksówka jedzie i wiezie wegańską pizzę. Uber Eats o diecie wege

Taksówka jedzie i wiezie wegańską pizzę. Uber Eats o diecie wege

Kebab z seitana, tofu w sosie syczuańskim, burger z warzyw, frytki i świeża sałatka. Najwspanialsze potrawy kuchni polskiej i świata w wersji wegańskiej są coraz bardziej dostępne, a ich smak przerasta oczekiwania wyszukanych kubków smakowych. Czterokrotnie większą popularność dań w wersji roślinnej dostrzega jedna z najpopularniejszych firm do przewozu osób… i jedzenia.

To jest dobre

Prawie 80 mln mieszkańców Ziemi deklaruje, że przeszło na dietę wegańską. Co się je na takiej diecie? Najwspanialsze dania bazujące na świeżych warzywach, fasoli, zbożach, aromatycznych ziołach i pachnących przyprawach oraz owocach i bakaliach. W naszym kraju także zmienia się podejście do zasad żywienia, co ma odzwierciedlenie w menu restauracyjnym. 

Wybór jedzenia wegańskiego jest zazwyczaj największy w dużych miastach. Ale warto pamiętać, że to, co nie nazywa się wegańskim, a bazuje wyłącznie na składnikach nieodzwierzęcych, jest odpowiednie dla wegan. Praktycznie w każdym miejscu znajdziemy frytki, surówki, placki ziemniaczane (bez jajka), zupy na warzywnym bulionie itd.

Uber potwierdza trend

Jedna z firm, która dowozi jedzenie na terenie 45 krajów, a w tym w obrębie Polski zauważa, że trend roślinnej kuchni z miesiąca na miesiąc ma tendencję zwyżkową. Klienci chętnie pytają o potrawy wegańskie, a kiedy nie mogą sami odwiedzić lokalu, zamawiają jedzenie za pośrednictwem firm dowożących jedzenie.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Co Polacy najchętniej zamawiają za pośrednictwem aplikacji Uber Eats? Seitan (wegańskie “mięso”, którego składnikiem jest białko pszenne, tzw. gluten), falafel (w picie, bułce lub z frytkami), sezonowe warzywa i sosy, które uwieńczają dania. Ten rok stoi pod znakiem roślin. Inne chętnie zjadane dania i dostarczane przez aplikację to na przykład:

  • roślinny kebab,
  • wegańskie pastrami,
  • lody na bazie mleka roślinnego,
  • burgery roślinne,
  • wegańska pizza (z serem wegańskim lub po prostu Marinara, czyli klasyk kuchni włoskiej).

Polska platforma Uber Eats współpracuje z 860 restauracjami, które serwują dania dla wegan. Firma podaje, że w 2019 roku liczba zamówień wegańskich dań wynosiła niecałe 18 tysięcy, a w 2021 roku prawie 80 tysięcy. We Francji przez Uber Eats można zamówić jedzenie z ponad 2500 miejsc vegan friendly, a w samym Londynie aż 15 tysięcy. Francja była także pierwszym krajem, w którym uhonorowano 100% roślinną restaurację kultową gwiazdką Michelin.

Czy wiesz, że Burger King otworzył w pełni wegetariańską restaurację w Europie? Sprawdź gdzie i co serwuje!

źródło: mat. prasowy, mat. własne

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.