Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik oskarżają państwo o zanieczyszczone powietrze

Aktor Jerzy Stuhr, dziennikarz Mariusz Szczygieł i konsultant medyczny Tomasz Sadlik domagają się od Państwa Polskiego zadośćuczynienia za naruszenie prawa do czystego powietrza. Sprawę rozpatruje sąd Warszawa-Śródmieście, gdzie 17 września złożono zeznania.

Jerzy Stuhr po wygranej walce z rakiem przełyku obecnie jest w grupie podwyższonego ryzyka i cierpi na choroby dróg oddechowych. Uskarża się, że ze względu na zły stan powietrza z trudnością wykonuje swój zawód. Wiąże się to również z częstym przeżywaniem sytuacji stresujących. Aktor domaga się od Skarbu Państwa wpłaty w wysokości 20 tysięcy złotych na konto fundacji pomagającej dzieciom walczącym z chorobami onkologicznymi.

Dziennikarz Mariusz Szczygieł przez sądem zeznał, że smog ogranicza jego prawa osobiste. Przez zanieczyszczenie powietrza nie może w pełni prowadzić aktywnego trybu życia na świeżym powietrzu i jest zmuszony ćwiczyć na klimatyzowanych siłowniach. Szczygieł uważa, że to państwo odpowiada za stan powietrza i zażądał zadośćuczynienia w wysokości 5 tysięcy złotych na cele dobroczynne.

Trzeci powód, konsultant Tomasz Sadlik zażądał od państwa zadośćuczynienia w wysokości 10 tysięcy złotych z przeznaczeniem na jedną z fundacji. Według jego argumentacji przez smog ludzkie życie narażone jest na szwank. Oskarżył również instytucje państwowe o wprowadzanie w błąd opinii publicznej na temat zanieczyszczenia środowiska i brak stosownych działań poprawiających jego stan.

Radca Prokuratorii Generalnej Paweł Dobroczek wnioskował o oddalenie powództwa w tych sprawach. Według jego linii obrony w żadnym z tych trzech przypadków nie wskazano na jednoznaczną zależność pomiędzy stanem powietrza a uszczerbkiem na zdrowiu, co potwierdzałyby choćby orzeczenia medyczne.

Rozprawa będzie kontynuowana 1 października. Podobny proces odbył się w styczniu przed tym samym sądem. Wygrała go wtedy aktorka Grażyna Wolszczak. Sąd uzasadnił, że Polska należy do krajów w UE, które od lat mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Większość inicjatyw podejmowanych przez nasz kraj nie przyniosła jednak jakiegokolwiek efektu. W rozmowie z PAP Dobroczek poinformował, że przeciwko państwu polskiemu toczy się osiem spraw tego typu.

Fot: Grzegorz Gołębiowski, Wiki