Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jest wielkości ziarenka piasku, żyje na drzewach i skacze na ponad metr. Tę wyjątkową krewetkę badacze znaleźli w indonezyjskiej dżungli

Jest wielkości ziarenka piasku, żyje na drzewach i skacze na ponad metr. Tę wyjątkową krewetkę badacze znaleźli w indonezyjskiej dżungli

Jest wielkości ziarenka piasku, żyje na drzewach i skacze na ponad metr. Tę wyjątkową krewetkę badacze znaleźli w indonezyjskiej dżungli

Badacze i przewodnicy biorący udział w Expedition Cyclops badają Góry Cyklopów na północy Nowej Gwinei. To pierwszy raz kiedy teren tych pokrytych dżunglą szczytów jest tak intensywnie badany przez naukowców. Podczas tej wyjątkowej wyprawy znaleziono już kilka nieznanych dotąd nauce gatunków, w tym wyjątkową lądową krewetkę.

BANER MOBILEB1
Reklama

Ta krewetka żyje w górach, nie nad morzem. Nowy gatunek odkryty w Indonezji

Krewetki kojarzą się oczywiście z morzem, jednak ludzkość zna kilka gatunków żyjących na lądzie. Jednym z przykładów jest Megalorchestia californiana, po angielsku nazywana beach hopper, czyli plażowy skoczek. Co więc jest takiego wyjątkowego w gatunku, który znaleźli badacze w Indonezji? Miejsce jego występowania. Dotychczas znane lądowe krewetki mimo życia na lądzie zawsze wybierały miejsca blisko wody – brzegi mórz lub rzek. W przypadku nowoodkrytego gatunku jest inaczej.

Członkowie ekspedycji znaleźli te wyjątkowe stworzenia w części lasu położonej blisko najwyższych szczytów w paśmie Gór Cyklopów. Z ich relacji wynika, że te nieco większe od ziarenka ryżu skorupiaki można było znaleźć wszędzie – na drzewach, wśród gnijących gałęzi, mchu i pod kamieniami. Najbliższy brzeg morza znajdował się kilka kilometrów dalej, co dla stworzeń tak nikłych rozmiarów jest niemalże jak dla nas podróż dookoła świata. Wrażenie robi też wysokość nad poziomem morza. Góry Cyklopów mieszczą się na północy wyspy Nowa Gwinea, w tej jej części, która należy do Indonezji. Porośnięte gęstym lasem szczyty wznoszą się na ponad 2000 km ponad poziom morza.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Naukowcy podejrzewają, że krewetka jest w jakiś sposób spokrewniona ze wspomnianymi wyżej plażowymi skoczkami. Podobnie jak one posiada umiejętność wysokich skoków – uciekając przed drapieżnikami może skoczyć na nawet metr do góry. Nowy gatunek wyjątkowej krewetki nie jest jeszcze nazwany. Aby móc to zrobić, naukowcy muszą potwierdzić, z którymi gatunkami jest spokrewniony.

Owady, żaby, spawęki i kolczatka niewidziana od 60 lat

Nienazwany jeszcze skorupiak to oczywiście nie jedyny gatunek odkryty przez Expedition Cyclops. Głośnym echem w mediach odbiło się pierwsze w historii nagranie prakolczatki górskiej wykonane przez badaczy. Ten wyjątkowy ssak po raz ostatni był widziany w 1961 roku i podejrzewano, że wyginął. Stworzenie należy do rzędu stekowców, jajorodnych ssaków, które karmią swoje dzieci mlekiem poprzez pory w skórze. Łacińska nazwa gatunku to Zaglossus attenboroughi, a angielska – Attenborough’s long-beaked echidna, czyli długodzioba kolczatka Attenborougha. Niektórzy czytelnicy mogli już zauważyć, że stworzenie zostało nazwane na cześć Davida Attenborougha, brytyjskiego biologa i twórcy filmów przyrodniczych. Pierwsze w historii nagranie wędrującej przez dżunglę prakolczatki górskiej możecie zobaczyc poniżej.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Stworzenie przez badaczy opisywane jest jako mające kolce jeża, pysk mrówkojada i łapy kreta. W Górach Cyklopów udało się również znaleźć nowy gatunek żaby z rodzaju Choerophryne, a także kilkanaście gatunków owadów. Według relacji dr. Leonidasa-Romanosa Davranoglou dla The New York Times, podczas wspinaczki po górach jeden z członków ekspedycji wpadł do pokrytej mchem dziury, która okazała się niezbadanym systemem jaskiń. W środku badacze znaleźli nieznane dotąd nauce pająki, świerszcze czy spawęki – typ pajęczaków, przypominający nieco skorpiony. Naukowcom udało się również pierwszy raz w historii złapać na kamerze miodożera Mayra – ptaka niewidzianego od 2007 roku. To, jak dużo biologicznych niespodzianek przynosi ta ekspedycja pokazuje, że na naszej planecie jest jeszcze naprawdę dużo do odkrycia.

Wyprawie Expedition Cyclops przewodzi dr James Kempton z Uniwersytetu w Oksfordzie. Bierze w niej udział w sumie 18 osób, w tym badacze z Oksfordu, Uniwersytetu Londyńskiego, Uniwersytetu Cenderawasih (Indonezja), Uniwersytet Mendela (Czechy), a także mieszkańcy wioski Yongsu Sapari, którzy pełnią rolę przewodników.

– Czytaj także: Ptasia celebrytka zauważona w centrum Warszawy. Odwiedziła Polskę po raz czwarty

Źródło: nytimes.com, expeditioncyclops.org

Fot. expeditioncyclops.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.