Jordańska farma solarna z polskimi rozwiązaniami

farma fotowoltaiczna w Vandel

Pod koniec 2016 roku w Jordanii w Shams Ma’an uruchomiono farmę fotowoltaiczną o mocy 52,5 MW. Wyposażona ona jest w system VArPro STATCOM, zaprojektowany oraz wyprodukowany w Polsce przez firmę ABB.

Energia płynąca ze słońca jest obecnie wykorzystywana niemal na każdym zakątku ziemi. Niezależnie od kontynentu, z roku na rok budowane są kolejne farmy słoneczne, co przybliża nas wielkimi krokami do ery panowania czystej energii, w której węgiel będzie reliktem dawnych czasów. Całkowite porzucenie węgla nie nastąpi zbyt szybko, lecz widząc obecny rozwój OZE, wydaje się to być nieuniknione. Nawet w biedniejszych krajach podejmowane są duże inwestycje, które mogą stać się energetycznym wybawieniem – między innymi na Ukrainie czy Jordanii, która w Shams Ma’an uruchomiła farmę solarną o mocy 52,5 MW pod koniec 2016 roku.

Farma w Shams Ma’an została zaprojektowana oraz wybudowana przy współpracy firmy First Solar, oraz Shams Ma’an Power Generation PSC. Ma ona jednak w sobie także cząstkę polskości. Wyposażona jest w system VArPro STATCOM, który ma na celu zapobiegać w czasie rzeczywistym wahaniom napięć oraz zwiększać ogólną wydajność instalacji, jednocześnie dostosowując ją do wytycznych jordańskiego operatora NEPCO. System został zaprojektowany oraz wyprodukowany w Polsce przez firmę ABB. W zastosowanym w Jordanii systemie VArPro STATCOM wykorzystano trzy składowe, indywidualne moduły STATCOM 2MVAr. Każdy z nich działa indywidualnie, przez co ewentualna awaria jednego nie wpływa na działanie reszty. Obudowa, w której zamknięte są moduły, jest dostosowana do pracy w ciężkich warunkach termicznych. Firma ABB realizowała już podobne projekty, lecz na kontynencie Europejskim. Instalacja systemu wspomagania w Jordanii jest jednym z pierwszych projektów realizowanych na bliskim Wschodzie.

Wspomniana farma solarna należy do jednych z najnowocześniejszych w regionie i wedle założeń ma ona produkować 160 GWh energii, co przekłada się na zasilenie niespełna 40 tysięcy gospodarstw domowych. Powstała ona nie przede wszystkim po to, by Jordania mogła być bardziej niezależna energetycznie. Zastosowanie farmy słonecznej to doskonały pomysł na terytorium tego kraju, ponieważ jest on mocno nasłoneczniony, co zwiększa produktywność instalacji oraz płynące z niej korzyści.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Prąd wytwarzany ze słomy

Następny artykuł

Odnawiamy Puszczę Białowieską

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,