Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Już niebawem w Polsce staną automaty na plastikowe butelki?

historia plastikowej butelki

Już niebawem w Polsce staną automaty na plastikowe butelki?

Od dłuższego czasu krążą pogłoski, jakoby Ministerstwo Środowiska przy współpracy z rządem planowało wprowadzić kaucję na plastikowe butelki. Byłby to kolejny krok po wprowadzeniu minimalnej ceny na torby foliowe, który mógłby pośrednio przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów zanieczyszczających środowisko naturalne. Wedle informacji przekazanych przez Gazetę Wyborczą, konsumentom w odzyskaniu kaucji mogłyby pomóc automaty.

B1
Reklama

Tego typu rozwiązania są już stosowane w innych krajach Europy, m.in. w Niemczech bądź  Czechach. W takim wypadku klient nie musiałby oddawać butelki bezpośrednio do sklepu, ale do automatu, który zwróciłby kaucję po wrzuceniu butelki, a co najważniejsze: bez potrzeby okazania paragonu. Automaty byłyby świetnym rozwiązaniem również w miejscach turystyczno-wypoczynkowych, jak na przykład w pobliżu plaż; wydając więcej pieniędzy na zakup napoju z wliczoną kaucją konsumenci z pewnością dłużej zastanowiliby się nad wyrzuceniem butelki przez okno samochodu. Kaucja na plastikowe butelki oraz pomysł wykorzystania automatów wydaje się zatem strzałem w dziesiątkę.

Na razie nie wiadomo, czy automaty tego typu faktycznie powstaną, bowiem wciąż nie podjęto oficjalnej decyzji w sprawie wprowadzenia kaucji na plastikowe oraz szklane butelki.

Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.