Już niebawem w Polsce staną automaty na plastikowe butelki?

historia plastikowej butelki

Od dłuższego czasu krążą pogłoski, jakoby Ministerstwo Środowiska przy współpracy z rządem planowało wprowadzić kaucję na plastikowe butelki. Byłby to kolejny krok po wprowadzeniu minimalnej ceny na torby foliowe, który mógłby pośrednio przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów zanieczyszczających środowisko naturalne. Wedle informacji przekazanych przez Gazetę Wyborczą, konsumentom w odzyskaniu kaucji mogłyby pomóc automaty.

Tego typu rozwiązania są już stosowane w innych krajach Europy, m.in. w Niemczech bądź  Czechach. W takim wypadku klient nie musiałby oddawać butelki bezpośrednio do sklepu, ale do automatu, który zwróciłby kaucję po wrzuceniu butelki, a co najważniejsze: bez potrzeby okazania paragonu. Automaty byłyby świetnym rozwiązaniem również w miejscach turystyczno-wypoczynkowych, jak na przykład w pobliżu plaż; wydając więcej pieniędzy na zakup napoju z wliczoną kaucją konsumenci z pewnością dłużej zastanowiliby się nad wyrzuceniem butelki przez okno samochodu. Kaucja na plastikowe butelki oraz pomysł wykorzystania automatów wydaje się zatem strzałem w dziesiątkę.

Na razie nie wiadomo, czy automaty tego typu faktycznie powstaną, bowiem wciąż nie podjęto oficjalnej decyzji w sprawie wprowadzenia kaucji na plastikowe oraz szklane butelki.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

MPK Łomża wspomagane odnawialnymi źródłami energii

Następny artykuł

Elektryczna hybryda Volvo na testach w Marsylii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,