Katastrofa ekologiczna w Warszawie. Do Wisły płyną ścieki z oczyszczalni “Czajka”

Do Wisły płyną ścieki. O awarii oczyszczalni informują altery Rządowego Centrum bezpieczeństwa, a Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące korzystania z wody z Wisły.

W oczyszczalni ścieków “Czajka” w Warszawie doszło do dużej awarii. Uszkodzeniu uległ kolektor doprowadzający ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni. Obecnie ścieki wypuszczane są do Wisły z częstotliwością 3 metrów sześciennych na sekundę.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W związku z zagrożeniem katastrofą ekologiczną zwołany został sztab kryzysowy. Z wyliczeń specjalistów wynika, że zanieczyszczona ściekami z oczyszczalni woda dotrze do Płocka w krótkim czasie. O całej sytuacji poinformowane zostały służby rządowe i wojewódzkie, po to, aby miasta położone w dalszej części biegu Wisły były w stanie zaopatrzyć mieszkańców w czystą, pochodzącą z innych źródeł wodę.

Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga, poinformował, że wszczęte zostało postępowanie pod kątem spowodowania przez oczyszczalnię niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób w wyniku spowodowania zagrożenia epidemiologicznego.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekonuje mieszkańców, że woda z kranu jest pitna i absolutnie bezpieczna, ponieważ miejsce, w którym doszło do wycieku, jest poniżej wszystkich ujęć wody dla stolicy. Prezydent uspokaja, że w związku z awarią w gotowości są wszystkie odpowiednie służby. – W tej chwili nie ma żadnych powodów, żeby panikować, ale oczywiście sytuacja będzie badana na bieżąco, zarówno w województwie mazowieckim jak i w kolejnych, przez które płynie Wisła. Będziemy informowali państwa na bieżąco– powiedział prezydent Warszawy.

Na miejscu wycieku pracują służby Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.