pszczoły

Katastrofa pszczelarzy w powiecie ostrowskim

Portal infostrow.pl poinformował niedawno o tragedii ekologicznej, jaka miała miejsce w powiecie ostrowskim. Prawdopodobnie w wyniku zatrucia środkami ochrony roślin w niektórych pasiekach zginęło nawet 85% rodzin pszczelich!

Temat wymierania pszczół można odmieniać we wszystkich przypadkach. Jedni o tym alarmują, inni problem bagatelizują. Niestety zdarzają się katastrofy tak namacalne i znamienne w skutkach, że zatrważają już samymi liczbami. Tak można określić dramat pszczelarzy z powiatu ostrowskiego.

Masowe śmierci pszczół w Gorzycach Wielkich

Wraz z nastaniem wiosny pszczoły miodne wylatują w poszukiwaniu pokarmu. Niestety, już na tym etapie ich populacja jest zmniejszona, czasem nawet dochodzi do całego wymierania rodzin. W jednej z pasiek w Gorzycach Wielkich na 45 uli przetrwało zaledwie 6. Średnia strat w pozostałych pasiekach wynosi około 30%. Pszczelarze obwiniają rolników, wypunktowując chemizację rolnictwa i niewłaściwe wykonywanie zabiegów. Już wcześniej – jesienią – doszło do podobnej sytuacji, gdy środki ochrony roślin stosowano masowo na ścierniska oraz kwitnącą gorczycę. Co gorsza, teraz pszczelarze nie mogą liczyć na wsparcie, np. w formie odszkodowań.

Dobra praktyka rolnicza to podstawa!

Niezależnie od faktycznego winnego z przykładu z Gorzyc Wielkich warto wyciągnąć pewną lekcję. Wytyczne dotyczące stosowania ŚOR i dobra praktyka rolnicza nie powinny być bagatelizowane.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wrocław: Elektrownia słoneczna na dachach bloków bije rekordy

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 557 ton udało się uzyskać już po pierwszym roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. W tym czasie udało się też wyprodukować o prawie 10% więcej energii elektrycznej, niż zakładały to prognozy, a wszystko to z pomocą instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na 35 dachach.