Wiadomości OZE Katastrofa pszczelarzy w powiecie ostrowskim 15 kwietnia 2019 Wiadomości OZE Katastrofa pszczelarzy w powiecie ostrowskim 15 kwietnia 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Portal infostrow.pl poinformował niedawno o tragedii ekologicznej, jaka miała miejsce w powiecie ostrowskim. Prawdopodobnie w wyniku zatrucia środkami ochrony roślin w niektórych pasiekach zginęło nawet 85% rodzin pszczelich! Reklama Temat wymierania pszczół można odmieniać we wszystkich przypadkach. Jedni o tym alarmują, inni problem bagatelizują. Niestety zdarzają się katastrofy tak namacalne i znamienne w skutkach, że zatrważają już samymi liczbami. Tak można określić dramat pszczelarzy z powiatu ostrowskiego. Masowe śmierci pszczół w Gorzycach Wielkich Wraz z nastaniem wiosny pszczoły miodne wylatują w poszukiwaniu pokarmu. Niestety, już na tym etapie ich populacja jest zmniejszona, czasem nawet dochodzi do całego wymierania rodzin. W jednej z pasiek w Gorzycach Wielkich na 45 uli przetrwało zaledwie 6. Średnia strat w pozostałych pasiekach wynosi około 30%. Pszczelarze obwiniają rolników, wypunktowując chemizację rolnictwa i niewłaściwe wykonywanie zabiegów. Już wcześniej – jesienią – doszło do podobnej sytuacji, gdy środki ochrony roślin stosowano masowo na ścierniska oraz kwitnącą gorczycę. Co gorsza, teraz pszczelarze nie mogą liczyć na wsparcie, np. w formie odszkodowań. Dobra praktyka rolnicza to podstawa! Niezależnie od faktycznego winnego z przykładu z Gorzyc Wielkich warto wyciągnąć pewną lekcję. Wytyczne dotyczące stosowania ŚOR i dobra praktyka rolnicza nie powinny być bagatelizowane. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.