pszczoły

Katastrofa pszczelarzy w powiecie ostrowskim

Portal infostrow.pl poinformował niedawno o tragedii ekologicznej, jaka miała miejsce w powiecie ostrowskim. Prawdopodobnie w wyniku zatrucia środkami ochrony roślin w niektórych pasiekach zginęło nawet 85% rodzin pszczelich!

Temat wymierania pszczół można odmieniać we wszystkich przypadkach. Jedni o tym alarmują, inni problem bagatelizują. Niestety zdarzają się katastrofy tak namacalne i znamienne w skutkach, że zatrważają już samymi liczbami. Tak można określić dramat pszczelarzy z powiatu ostrowskiego.

Masowe śmierci pszczół w Gorzycach Wielkich

Wraz z nastaniem wiosny pszczoły miodne wylatują w poszukiwaniu pokarmu. Niestety, już na tym etapie ich populacja jest zmniejszona, czasem nawet dochodzi do całego wymierania rodzin. W jednej z pasiek w Gorzycach Wielkich na 45 uli przetrwało zaledwie 6. Średnia strat w pozostałych pasiekach wynosi około 30%. Pszczelarze obwiniają rolników, wypunktowując chemizację rolnictwa i niewłaściwe wykonywanie zabiegów. Już wcześniej – jesienią – doszło do podobnej sytuacji, gdy środki ochrony roślin stosowano masowo na ścierniska oraz kwitnącą gorczycę. Co gorsza, teraz pszczelarze nie mogą liczyć na wsparcie, np. w formie odszkodowań.

Dobra praktyka rolnicza to podstawa!

Niezależnie od faktycznego winnego z przykładu z Gorzyc Wielkich warto wyciągnąć pewną lekcję. Wytyczne dotyczące stosowania ŚOR i dobra praktyka rolnicza nie powinny być bagatelizowane.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.