Kawa lub bilet do kina – warszawskie butelkomaty już niedługo staną na ulicach

Niedawno pisaliśmy o butelkomacie, który stanął w krakowskim Urzędzie Miasta i wypłacał pieniądze za zwracane plastikowe butelki. Wzorem za Krakowem ruszyła Warszawa. Już niedługo mieszkańcy stolicy w zamian za butelki i puszki będą mogli otrzymać bilety do kina lub zniżki na kawę.

Innowacyjny automat wraz z dedykowaną aplikacją mobilną stworzyła polska firma EcoTechSystem. Spółka chce wspierać samorządy w osiąganiu wysokiego poziomu recyklingu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Butelkomaty, które niebawem zagoszczą na ulicach Warszawy, będą nieco różniły się od krakowskiego urządzenia – będa przyjmować różne rodzaje opakowań, nie tylko plastikowe. A co konkretnie będzie można wrzucić do maszyny? Butelki plastikowe, szklane i aluminiowe puszki. Na początek w stolicy stanie 10 automatów do recyklingu.

Jak działa butelkomat? Wystarczy pobrać aplikację, zeskanować swój kod, a następnie wrzucić odpady do maszyny. Automatycznie naliczone ECO-punkty będziemy mogli wymienić na bilety do kina, zniżki na zakupy lub kawę.

Co z krakowskim butelkomatem? Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, jednak maszyna do recyklingu zniknęła. Pomysłodawca – radny Łukasz Wantuch wyjaśnia, że projekt był pilotażowy, ale butelkomat powróci do Krakowa, gdy tylko znajdą się na to pieniądze.