Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Kiedy zwróci się fotowoltaika? Nawet szybciej niż kiedykolwiek dotąd

Kiedy zwróci się fotowoltaika? Nawet szybciej niż kiedykolwiek dotąd

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI – PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się według danych z maja 2022 już po 4,4 roku. To szybciej niż kiedykolwiek dotąd! 

Czas zwrotu fotowoltaiki

Index PVPI opiera się na rynkowych danych cen energii, materiałów i kosztów monterskich za miniony miesiąc i pokazuje, w jak szybkim tempie zwraca się przeciętnej wielkości instalacja fotowoltaiczna.

Publikacja ma charakter ciągły i porównuje dane z miesiąca na miesiąc. Z danych rynkowych wynika, że w czerwcu 2022 roku opłacalność fotowoltaiki mierzona zwrotem z inwestycji poprawiła się o ponad 3 miesiące. 

Reklama
grafika 1
Czas zwrotu fotowoltaiki, wg. PV Profitability Index, źródło: mat. prasowe

Fotowoltaika nadal opłacalna

W ostatnich miesiącach  pojawiło się wiele różnych teorii na temat sensowności inwestowania w fotowoltaikę. Niejeden ekspert przewiduje koniec epoki szybkiego przyrostu liczby przydomowych instalacji wraz ze zmianą obowiązującego w ostatnich latach systemu rozliczeń

Jednak, jak wynika z wyliczeń ekspertów Da Vinci Green Energy, wartość wskaźnika PVPI pokazującego opłacalność inwestycji jest niższa niż kilka miesięcy temu. To znaczy, że zwrot środków zainwestowanych w budowę instalacji fotowoltaicznej następuje w krótszym czasie. Przy obecnym poziomie cen może to być niewiele ponad 4 lata. 

1 mobile1 baner
Reklama

– W nowym wariancie rozliczeń prosumentów (net-billingu) ceny odkupu energii odzwierciedlają sytuację na rynku. Perspektywa utrzymujących się, wysokich cen energii pozytywnie wpływa na tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Wg naszych wyliczeń średniej wielkości przydomowa elektrownia może zwrócić się już w 4,35 rokumówi Krzysztof Lalik z Da Vinci Green Energy.

Dwa warianty obliczeń

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), przeciętna moc instalacji zamontowanej w Polsce to blisko 6 kWp i najczęściej była przewymiarowana o 20 % względem realnych potrzeb gospodarstwa domowego. Według raportu IEO ceny instalacji fotowoltaicznej wahają się pomiędzy 3 900 zł, a 5 700 zł za kWp. 

 – Przygotowaliśmy symulację opartą o dwa przypadki. Pierwszy to klient rozliczający się na starych, to jest obowiązujących do końca marca, zasadach z 20 % opustem, który zainstalował fotowoltaikę o mocy 6 kWp. Drugi przypadek to klient zużywający taką samą ilość energii w skali roku, ale nieprzewymiarowujący instalacji i rozliczający się na nowych zasadach. Wyniki zaskoczyły nas samych – mówi Krzysztof Lalik.  

Jak wynika z symulacji Da Vinci Green Energy koszt przeciętnej wielkości instalacji fotowoltaicznej w przypadku klientów rozliczających się wg nowych zasad powinien zwrócić się nawet trzy lata szybciej niż w przypadku korzystających z dotychczasowych zasad. Jak to możliwe?  

Niższy koszt inwestycji oraz wysokie ceny prądu wpływające na stawki po jakich prosumenci odsprzedają swoje nadwyżki sprawia, że przeciętnej wielkości instalacja zwróci się w odrobinę więcej niż 8 lat, a po uwzględnieniu dotacji w niewiele ponad 4 lata. Okazuje się, że w przypadku przewymiarowanych, a tym samym droższych inwestycji, na które decydowali się klienci korzystający z obowiązującego w ostatnich latach systemu opustów, instalacja zwraca się dłużej.

Kalkulacje stopy zwrotu zakładają, że wielkość instalacji to 6 kWp, a koszt 1 kWp – 5 200 zł brutto. Wskaźnik zwrotu z inwestycji odnosi się do energii rozliczanej na zasadach net-metering. Ceny energii obejmują koszt dystrybucji  i zakupu obowiązujące w roku 2022.

1
2
3

źródło: mat. prasowe, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.