Czy kiedyś zabraknie nam wody?

70% naszej planety pokrywają wody. Większość z niej nie nadaje się do użytku. Czy czeka nas kryzys wodny? Czy to możliwe, że nie będziemy mieć czego pić?

Najważniejsza ciecz na świecie

Woda jest najważniejsza. My sami składamy się z niej w 2/3. Pijemy ją, gdy jesteśmy spragnieni. Używamy do mycia siebie i naszego otoczenia. Ona nawadnia ziemię i pozwala wzrastać roślinom. Jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Wykorzystuje się ją w przemyśle i energetyce. Wszędzie jest bardzo potrzebna. Życie bez niej jest właściwie niemożliwe.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przecież jest jej wszędzie pełno!

Ziemia nazywana jest błękitną planetą właśnie ze względu na ogromne ilości wody. Niestety woda, która nadaje się do picia, to jakieś 3%. I jest ona rozłożona na kuli ziemskiej bardzo nierówno. My w Polsce mamy stały dostęp do dobrej wody. Wystarczy, że odkręcimy kran i już jest. Szkoda, że nie na całym świecie jest to możliwe. Są miejsca, gdzie ludzie umierają z braku wody albo z powodu wypicia tej brudnej i zanieczyszczonej. A na Ziemi ludzi jest coraz więcej. Wciąż i wciąż. Rozwija się przemysł, który potrzebuje bardzo dużo wody. A jej ilość się nie zwiększa. Dlatego też jesteśmy zagrożeni jej brakiem. W dużej mierze woda pitna jest marnowana. Ludzie nie zakręcają kranów, spłukują toalety uzdatnioną wodą, biorą ogromne kąpiele zamiast krótkiego prysznica. Nie naprawiają miejsc, które przeciekają.

Skąd wziąć wodę?

Zostały wymyślone różne sposoby oczyszczania wody. Uzdatnianie odbywa się w specjalnych oczyszczalniach. Wodę z mórz i oceanów można też odsalać. Tak się dzieje w Arabii Saudyjskiej i na Wyspach Kanaryjskich. Niestety takie zabiegi niszczą środowisko wodne i jednocześnie są bardzo drogie. Innym, bardzo starym sposobem są zbiorniki na deszczówkę. Zebraną w czasie deszczu wodę można wykorzystać na przykład do spłukiwania toalet albo podlewania roślin. Nie trzeba tego robić gotową uzdatnioną wodą. Naukowcy szukają też źródeł wody poza naszą planetą. Może dałoby się pozyskiwać wodę z wyłapanych komet?

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Kometa

Odsalanie wody

Uzdatniona woda