1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kompaktowe elektryki w paryskim szyku

Kompaktowe elektryki w paryskim szyku

Pierwsze 20 sztuk najmniejszego elektrycznego Citroena wyjechało na ulice Paryża. Samochody zostały udostępnione w usłudze carsharingu Free2Move przez jeden z największych światowych koncernów motoryzacyjnych PSA.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Przyjaciel mieszkańców

Francuski w pełni elektryczny mikro-samochód o nazwie Ami (z francuskiego przyjaciel) poznaliśmy w marcu tego roku. Od początku producenci zapowiadali, że będzie przeznaczony do usługi carsharing. Obietnica została spełniona. Pierwsza dwudziestka Citroenów jest już dostępna w aplikacji. To komfortowe auto, którym mogą poruszać się dwie osoby. Osiąga maksymalną prędkość 45 km/godz. Koszt wypożyczenia to 0,39 € za minutę, 18 € za pierwszą godzinę (następnie 9 € za godzinę) i 60 € za dzień. Przy miesięcznym abonamencie w wysokości 9,90 €, koszt wynajmu wynosi 0,26 € za minutę, 12 € za godzinę (6 € za godzinę) i 40 € za dzień. Samochody są codziennie ładowane i konserwowane.

Oryginalne projekty

Samochody zostały zaprojektowane z myślą o mieście i jego mieszkańcach. Pierwszą dwudziestkę mikro-citroenów pomalowano w charakterystyczne barwy nawiązujące do symboliki każdej z dwudziestu dzielnic francuskiej stolicy, m.in.: Pigalle, Montmartre, Belleville, Saint-Germain des Prés, Marais. Pomysł ma ukazywać różnorodność Paryża, a inspiracją były rozmowy z samymi mieszkańcami. Wśród tych osób są m.in. David Twose, malarz z Montmartre; Maria Romualdo, zarządca kamienicy w Pigalle czy Martine Fabrègue, pracująca w schronisku młodzieżowym „Les Piaules” w Belleville.

Wybierz i jedź

Paryż jest jedną z najbardziej zatłoczonych europejskich stolic. W czerwcu z miasta zniknęły elektryczne auta dostarczane przez najsłynniejszy system carsharingu na świecie Autolib. Do wykorzystania pozostało kilkaset stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W tej chwili paryżanie mogą wybrać odpowiedni dla siebie środek transportu – Smarta od ShareNow, Zoe z usługi Zity, Citroena C-Zero od Free2Move. Do tej kolekcji dołączył Citroen Ami.

Źródło: free2move.com, fr-media.citroen.com Fot. © Citroën Communication / DR

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.