Kompaktowy, ekologiczny dom off-grid z Nowej Zelandii

Na wysokim wzgórzu, nieopodal plaży Peka Peka w Nowej Zelandii, znajduje się ekologiczny i niezwykle ładny dom. Został zaprojektowany z myślą o ekologii i estetyce w biurze Herriot Melhuish O’Neil Architects.

Peka Peka House I, jak nazwano projekt, składa się z trzech brył z dużą ilością przeszkleń. Dzięki temu obserwować można otaczające, urokliwe krajobrazy.

Dom przystosowany jest do pracy w pełni off-grid, to jest bez dostępu do sieci energetycznej. Na dachu budynku zainstalowane są moduły fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne do ogrzewania wody promieniami słońca. Dodatkowo dom jest nad wyraz dobrze zaizolowany cieplnie, co pozwala oszczędzać energię.

Architekci rozdzielili budynek na trzy osobne części, aby oddzielić od siebie część sypialną, dzienną oraz garaż. Każda z części usytuowana jest tak, aby możliwie dobrze dopasować się do otoczenia.

Część dzienna i sypialna budynku posiada elewację wykonaną z drewna cedrowego, bejcowanego na czarno. Garaż wykończony jest elewacją z poliwęglanu. W ostatnim budynku, oprócz garażu, znajduje się także niewielki warsztat.

Ozdobione cedrem części budynku formują niewielkie patio, skierowane w kierunku północnym. Z patio podziwiać można widok na morze, będąc jednocześnie dobrze zabezpieczonym przed wiatrem.

Zgodnie z wolą naszych klientów, dom ma promować ekologiczne wartości, dzięki wykorzystania ogrzewania słonecznego, systemu PV i dodatkowego ocieplenia – skomentowali architekci. – Dalszym planem jest przejście na pełną niezależność energetyczną. Oświetlenie LEDowe i duże betonowe elementy magazynujące energię cieplną, mają pomóc w redukcji zużycia energii w domu.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 8.12.

Dzisiaj Polska zdecydowanie wywietrzona. Na północy oraz zachodzie naszego kraju można oddychać bez obaw i cieszyć się dniem, który warto spędzić na świeżym powietrzu. Oby tylko pogoda dopisała. Macie jakieś plany? Uważać na siebie powinni mieszkańcy Małopolski – tam smog nadal wisi, choć jest lepiej niż wczoraj, oraz mieszkańcy Warszawy i okolic. Sprawdzajcie stan jakości powietrza w ciągu dnia.