Do końca roku powstanie największa farma słoneczna w Australii

Do końca roku powstanie największa farma słoneczna w Australii

W Riverland, na południowo-wschodniej części kontynentu powstanie największa w Australii farma solarna, która ma uleczyć nieefektywny jak do tej pory sektor energetyczny tego regionu.

Południowa Australia to obszar, który pomimo swojej urody cierpi na wiele problemów z powodu swojej lokalizacji geograficznej. Wiele mówi się o tak zwanych „blackout’ach” energetycznych, które w tamtym rejonie zdarzają się stosunkowo często. Cierpią na tym nie tylko przedsiębiorstwa, ale również zwykli mieszkańcy gospodarstw domowych, którym niedobór energii sprawia wiele kłopotów. Drugim problemem są nieustanne pożary lasów, które w czasie susz oraz wysokiej temperatury są problemem bardzo doskwierającym całemu środowisku naturalnemu. O ile drugiemu problemowi stosunkowo ciężko bezpośrednio zaradzić, tak „blackout’om” można przeciwdziałać i to całkiem skutecznie – w szczególności, kiedy działania opierają się na metodach uzyskiwania czystej, zielonej energii.

Już od pewnego czasu, władze Południowej Australii planują przejście na ekologiczne źródła energii, mając na uwadze wiele problemów wynikających z gospodarki energetycznej, która opiera się na konwencjonalnych źródłach energii. Spekuluje się, że sam Elon Musk ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego tego regionu.

Wedle planów, do końca 2017 roku ma zostać uruchomiona gigantyczna farma  fotowoltaiczna o mocy 330MW, która składać się będzie z 3,4 milionów paneli słonecznych oraz 1,1 miliona baterii. Całość projektu to nie tylko sama farma PV, ale także 100 MW-towy system magazynowania energii. Do jego realizacji zatrudnionych zostało 270 pracowników. W planach jest także wcielenie w życie projektu o nazwie „Kingfisher”, w którego skład ma wchodzić 120 MW farma solarna, lecz start prac zapowiedziano na wrzesień 2018 roku. Za wykonanie oraz projekt odpowiedzialne jest „The Lyon Group”, które ma już doświadczenie w podobnych projektach. Władze Południowej Australii wyrażają głębokie nadzieje, na lepszy energetyczny byt po sfinalizowaniu planów. Biorąc pod uwagę dotychczasowe problemy energetyczne Australii, nowa farma fotowoltaiczna może okazać się zbawienna dla mieszkańców tego kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.