Kontrole pieców grzewczych w Skawinie

Sezon grzewczy w Skawinie to czas wzmożonej aktywności władz lokalnych na rzecz walki z niską emisją. Do tej pory przeprowadzono ponad 430 kontroli pieców. Strażnicy miejscy sprawdzają, co trafia do domowych kotłów i informują o sposobach na podniesienie efektywności energetycznej budynków.

Kontroli kotłowni dokonują strażnicy miejscy razem z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza, codziennie, nawet poza standardowymi godzinami pracy. Docelowo w okresie grzewczym urzędnicy chcą skontrolować 1500 pieców grzewczych.

Jednym z elementów kontroli kotłowni jest sprawdzenie, czym mieszkańcy palą. Do zakazanego paliwa należą m.in. śmieci, meble, flot i muł węglowy. Urzędnicy doradzają również, jak mieszkańcy mogą przeprowadzić termomodernizację w swoim domu i co się wiąże z zatruwaniem powietrza.

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla woj. małopolskiego do 2022 roku na terenie gminy wszystkie kopciuchy mają być obowiązkowo zlikwidowane. Mieszkańcom samorząd oferuje kilka programów finansowego wsparcia termomodernizacji – “Czyste Powietrze” i “STOP SMOG”.

Dodatkowo prowadzona jest akcja “Mój sąsiad już nie truje”. Mieszkańcy, którzy podejrzewają, że w ich okolicy w konkretnych budynkach pali się niedozwolone paliwo, mogą anonimowo zgłosić je do kontroli. W takiej sytuacji urzędnicy ze strażnikami sprawdzają piece na całej ulicy bądź osiedlu.

Biorąc pod uwagę wszystkie kontrole pieców grzewczych w poprzednim sezonie grzewczym w całym tzw. “krakowskim obwarzanku” – czyli gminach dookoła Krakowa – ponad 1/4 z nich dotyczyła samej Skawiny, która liczy około 42 tysiące mieszkańców. Zgodnie z prawem za spalanie nielegalnego paliwa grozi mandat do 500 złotych. Sąd zaś może ukarać winnego grzywną do 5000 złotych.

O tym, jak od czasu do czasu przebiega kontrola pieców, ostatnio zrelacjonowali strażnicy miejscy z Krakowa: