Kontrowersyjna instalacja brytyjskiego artysty pozwoli Ci poczuć smog z każdego rejonu świata

Zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne jest za miliony zgonów rocznie na całym świecie. Brytyjski artysta, Michael Pinksy stworzył instalację mającą zwiększać świadomość tego problemu. Tak zwane „pollution pods” to seria połączonych ze sobą przeźroczystych komór, w których odwiedzający mogą poczuć, jak pachnie zanieczyszczone powietrze. Pięć stref w instalacji odzwierciedla powietrze w pięciu miejscach na świecie: Beijing, São Paulo, London, New Delhi oraz na norweskiej wyspie Tautra. Instalacja została stworzona we współpracy z duńską firmą Airlabs, zajmującą się filtracją powietrza. Obecnie znajduje się w Londynie, nieopodal Somerset House.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Pinsky symuluje atmosferę w każdym z tych miast, używając bezpiecznych chemikaliów, które emulują obecność ozonu, dwutlenku azotu, zawieszonych pyłów, dwutlenku siarki i tlenku węgla.

Odwiedzający instalację zaczynają od czystego powietrza z wyspy Tautra, a następnie przechodzą do coraz bardziej zanieczyszczonych miast – od Londynu, przez New Delhi, Beijing i finalnie do São Paulo. Wychodząc, znów mogą wziąć oddech powietrzem z wyspy Tautra.

Michael PInsky posing inside Pollution Pods by Michael Pinsky Visitor experiencing Pollution Pods by Michael Pinsky Visitor walking inside Pollution Pods by Michael Pinsky Inside geodesic dome Pollution Pods by Michael Pinsky

Uniwersytet w norweskim Trondheim zlecił budowę tej instalacji Pinskiemu w ramach projektu Climart. W Londynie projekt prezentowany był tymczasowo, do 25 kwietnia.

Instalacja ma za zadanie sprawić, że ludzie będą przywiązywać większą wagę do jakości powietrza. Artysta ma nadzieję, że zmienią oni swoje nawyki i zachowanie.