1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

UE rywalizuje z Wielką Brytanią w redukcji wykorzystywania tworzyw sztucznych

UE rywalizuje z Wielką Brytanią w redukcji wykorzystywania tworzyw sztucznych

Odpady z tworzyw sztucznych są dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego Unia Europejska ma w planach wprowadzenie zakazu używania plastikowych słomek oraz sztućców wykorzystywanych głównie w restauracjach typu fast-food. Prawo ma wejść jeszcze przed nadchodzącymi przyszłorocznymi wyborami do europarlamentu, które mogłyby zaburzyć ciągłość prac nad konieczną zdaniem Fransa Timmermansa ustawą.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Bruksela włącza się do rywalizacji z Wielką Brytanią w kwestii redukcji wykorzystania tworzyw sztucznych. Ustawa przygotowywana przez Komisję Europejską zostanie przyjęta najprawdopodobniej po Brexicie, nie zostanie więc automatycznie wchłonięta przez brytyjskie prawo, tak jak duża część unijnych przepisów, które zostały już przyjęte.

W ramach naszego 25-letniego planu ochrony środowiska zobowiązujemy się do całkowitej eliminacji tworzyw sztucznych, które są możliwe do zastąpienia do końca 2042 r., dzięki czemu zostawimy naszą planetę w lepszym stanie, niż ją znaleźliśmy. Rozważamy szereg opcji i wprowadziliśmy już wiodący na świecie zakaz stosowania mikrogranulatów, a także określiliśmy plany: rozszerzenia opłaty za plastikowe torby, poprawy wskaźników recyklingu i powstania stref wolnych od plastikowych opakowań w supermarketach”, powiedział rzecznik brytyjskiego rządu.

Frans Timmermans i Michael Gove uważają prowadzoną przez siebie politykę wobec plastikowych odpadów, jak i swoje plany na nadchodzące lata, za najbardziej zaawansowane oraz bezkonkurencyjne. Efektem tego są liczne twitterowe dyskusje oraz utarczki słowne z podtekstami. Wszystko rozpoczęło się od tweeta sekretarza ds. środowiska, który stwierdził, że zakaz wykorzystywania plastikowych opakowań na terenie Wielkiej Brytanii może nie być możliwy do realizacji, aż do czasu Brexitu, ponieważ prawodawstwo Unii Europejskiej koliduje z planami jego kraju. Frans Timmermanns nie pozostawił tej wypowiedzi bez odzewu.

Kilka dni temu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej znów odniósł się do sprawy, lecz tym razem bez pośrednictwa serwisu Twitter.

„Kto troszczy się tak długo, aż środowisko wygra? Ten kto troszczy się tak długo, aż plastik zostanie wyciągnięty z oceanu. Jeśli jest to wielkie zwycięstwo Michaela Gove’a, pochwale go. Ale zobaczmy, kto pierwszy osiągnie ten cel”, powiedział Timmermanns do jednego z dziennikarzy.

Wśród planów Unii Europejskiej jest nie tylko zakaz stosowania wielu popularnych wyrobów z tworzyw sztucznych, ale także ograniczenie ich wykorzystywania tam, gdzie nie ma jeszcze gotowych alternatywnych rozwiązań. Dodatkowo producenci plastikowych opakowań będą zmuszeni umieszczać na etykietach informacje na temat ich poprawnej utylizacji.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.