Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kopalnia węglowa zasilana fotowoltaiką?

Kopalnia węglowa zasilana fotowoltaiką?

Inwestycję w instalację fotowoltaiczną Polska Grupa Górnicza rozważała już w kwietniu tego roku. Plany zostały właśnie zrealizowane. Na terenie kopalni Halemba (część kopalni Ruda Śląska) zamontowano pierwsze, pilotażowe moduły.

BANER MOBILEB1
Reklama

Spółka docelowo chce wybudować instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 95 MW i wydać na tę inwestycję około 300 mln złotych. Większość pieniędzy (80% wkładu) chce pozyskać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zmniejszania emisyjności przemysłu.

W Halembie na dachach dziewięciu budynków zakładu zainstalowano 1109 modułów o łącznej mocy 410 kW. W ciągu roku mają wyprodukować około 390 MWh prądu. Obliczono, że wytworzona energia może zasilić 177 gospodarstw domowych, a sama kopalnia zaoszczędzi na prądzie w ciągu roku nawet 136,5 tys. zł.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Energia w całości zostanie wykorzystana na potrzeby własne PGG, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki. Przedsięwzięcie to stworzy też nowe miejsca pracy dla osób nadzorujących pracę instalacji – mówi prezes spółki Tomasz Rogala.

Następna kopalnia, która otrzyma instalację fotowoltaiczną, to Sośnica. Zamontowana tam farma będzie mieć 8 MW. Minifarmy pojawią się także na hałdach kopalni Sośnica (8 MW) i ośmiu innych (o łącznej mocy ok. 40 MW). Moc kolejnych instalacji w Gliwicach, Rudzie Śląskiej i Rybniku wyniesie ok. 6 – 7 MW.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Zakłady PGG mają już własne wewnętrzne sieci, oszczędziło nam to problemów z przyłączaniem instalacji. Dzięki rozwiniętej w regionie infrastrukturze elektroenergetycznej każda z kopalń, mając nadwyżkę prądu z fotowoltaiki, będzie mogła w każdej chwili przesłać ją do innego z zakładów, który akurat potrzebuje więcej energii – wyjaśnia Joanna Kołodziej z PGG.

Ponadto spółka obliczyła masę redukcji emisji – 60 000 ton dwutlenku węgla rocznie. Sama Halemba zmniejszy też swój poziom oddawanych zanieczyszczeń: o 317 ton CO2, 297 ton SO2, 302 tony NOx oraz 18 kg pyłów PM2,5 i PM10 mniej.

Polska Grupa Energetyczna inwestuje także w wykorzystanie metanu kopalnianego do produkcji prądu, ciepła i sprężonego powietrza. Ma zostać przygotowany specjalny dokument – green book, w którym zostaną spisane wszystkie założone kierunki rozwoju fotowoltaiki, zgazowania węgla i innych innowacyjnych sposobów zagospodarowania górnictwa.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.