Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kosiniak-Kamysz deklaruje:„Moim celem jest Polska ekologiczna, stawiającą na energię odnawialną”

Kosiniak-Kamysz

Kosiniak-Kamysz deklaruje:„Moim celem jest Polska ekologiczna, stawiającą na energię odnawialną”

Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że jednym z najważniejszych aspektów jego programu wyborczego będą postulaty związane z rozwijaniem w Polsce „zielonej” energii. Wystąpienie kandydata na prezydenta z ramienia PSL-u odbyło się 24 stycznia br. przy okazji wizyty w siedzibie spółki Geotermia w miejscowości Poddębice (województwo łódzkie).

Reklama

Kosiniak Kamysz z ekologiczną inicjatywą

O wystąpieniu poinformował portal interia.pl. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego powoływał się na przykład Poddębic: aż 70% tutejszych gospodarstw domowych jest ogrzewanych dzięki energii płynącej z wody geotermalnej. Dodatkowo miasto zajęło się rewitalizacją basenów termalnych, co z pewnością przełoży się na wzrost zainteresowania turystów miejscowością i regionem. 

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne. Dzięki geotermii miasto Poddębice jest niemal samowystarczalne energetycznie i taki właśnie cel powinniśmy osiągnąć w skali kraju.

Polska energetyka w polityce

Szczególnie ważne jest w tym kontekście uniezależnienie się od dostaw gazu płynących z sąsiednich krajów oraz rezygnacja z węgla, który jest obecnie problematycznym surowcem. Jak podkreślił szef ludowców, program wyborczy jego partii zakłada, że do 2030 roku Polska będzie w 50% samowystarczalna energetycznie.

– Nie obiecamy złotych gór, jak niektórzy, że w 2035 roku nikt nie będzie korzystać z węgla w Polsce, że będzie niezależność energetyczna – bo to jest mamienie i oszukiwanie społeczeństwa. Ale nie zgadzamy się z tymi, którzy mówią, że jest w porządku. Polska nie spełnia warunków, do których się zobowiązała; w 2020 roku powinniśmy mieć 15 proc. udziału odnawialnej energii w miksie energetycznym – nie spełniamy tego, grożą nam miliardowe kary – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany przez portal interia.pl. 

Wśród przedwyborczych obietnic Polskiego Stronnictwa Ludowego znajdują się jeszcze takie postulaty, jak np. budowa elektrowni wiatrowych na morzu, które zapewniłyby 14 GW energii, co przełoży się na wypełnienie zapotrzebowania Polski na energię elektryczną nawet w 20%; doposażanie budynków administracyjnych w instalacje fotowoltaiczne, a także podniesienie efektywności energetycznej budynków. Co deklarują partie w ramach obietnic wyborczych? Zobacz tutaj.

Źródło: fakty.interia.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.