Kosz na śmieci z półką na butelki. Dobry pomysł Skandynawów

Kosze na śmieci ze specjalną półką na butelki stoją w Danii, Norwegii czy w Szwecji. To proste rozwiązanie, który pozwala tym krajom na 90% recykling puszek, butelek szklanych i butelek PET.

W krajach skandynawskich dzieci uczą się zasad ekologii od najmłodszych lat i są one podstawą dobrego wychowania. Odnoszenie opakowań do sklepu to codzienność, tak samo, jak przynoszenie własnych torebek bawełnianych czy pudełek na zakupy. Dobre zwyczaje przekładają się na wyniki – skandynawska polityka segregacji odpadów jest skuteczna, bo uczy, że ekologiczny styl życia to nie moda, a właściwa postawa obywatelska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jeśli nie każdemu chce się odnieść butelkę czy puszkę do sklepu, jest rozwiązanie – specjalne kosze z półką na takie odpady. Pomysł prosty i genialny. Z powodzeniem można byłoby go przenieść na polski grunt. Skandynawowie wpadli też na inne rozwiązanie – w każdym takim koszu jest specjalny uchwyt. Pomaga on osobom dotkniętym bezdomnością, które zbierają butelki, a potem za kilka koron wrzucają je do recyklomatów. Dzięki temu rozwiązaniu nie rozrzucają śmieci, nie brudzą się też resztkami napojów.

Ciekawostka: po ostatnich protestach przeciwko obchodom komunistycznego święta narodowego w Hongkongu policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Wszyscy demonstranci zostawili jednak po sobie porządek – zdjęcia pokazywały posegregowane na ulicach puszki i butelki.