Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kosztowne zmiany zasad aukcji w Wielkiej Brytanii

Kosztowne zmiany zasad aukcji w Wielkiej Brytanii

Brytyjski Narodowy Urząd Kontroli (UK National Audit Office – NAO) zauważył, że zmiana przepisów dotyczących aukcji w Wielkiej Brytanii, która miała zachęcić do inwestycji w OZE i mniejszej emisji dwutlenku węgla (CO2), będzie kosztowała konsumentów oraz firmy około 100 milionów funtów w skali roku. Na wnioski NAO powołuje się Financial Times.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

NAO uważa, że zmiana zasad przeprowadzania aukcji energetycznych z zeszłego roku zachęciła inwestorów do realizacji mniejszych, droższych projektów zamiast większych, w ramach których można byłoby wygenerować więcej energii za niższą cenę. W rezultacie nowych zamówień użytkownicy przemysłowi oraz zwykli konsumenci zapłacą około 1,5 miliarda funtów więcej w ciągu najbliższych 15 lat, co oczywiście odbije się na rachunkach za energię elektryczną.

Dodatkowe koszty będą zawsze występowały przy inwestycjach w nową infrastrukturę. Jak wskazuje NAO pojawią się one przy instalacjach o niewielkiej ilości nowych mocy. Brytyjski urząd podczas analiz skupił się na aukcjach z września 2017 roku, na podstawie których sygnowano 11 kontraktów razem na około 3,8 GW energii elektrycznej. 3 projekty dotyczą elektrowni wiatrowych, pozostałe 8 – biomasowych.

Konkursy dotacyjne są częścią polityki energetycznej Wielkiej Brytanii. Rząd stara się w jak najszybszy sposób sprostać trudnym wyzwaniom redukcji emisji CO2. Angielska polityk Meg Hillier z parlamentarnej komisji ds. wydatków publicznych krytykuje zmiany w aukcjach wprowadzone przez Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (Department for Business, Energy and Industrial Strategy – BEIS). Uważa, że władza po raz kolejny zaniedbała interesy użytkowników usług w toku podejmowanych decyzji.

Według styczniowych danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej WindEurope, Wielka Brytania wygenerowała ponad połowę energii z morskich elektrowni wiatrowych w 2017 roku. Morska energetyka wiatrowa jest silnie wspierana przez angielski rząd. Ceny energii wiatrowej w 2017 roku spadły do niskiego poziomu, jednak eksperci podkreślają, że ten sektor energetyczny czeka jeszcze kilkuletni okres wsparcia finansowego. System taryf gwarantowanych został mocno ograniczony w 2016 roku, a ostatecznie zostanie wycofany w 2019 roku.

Źródło: Financial Times, The Guardian

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.