„Krajowy system zielonych inwestycji” metodą na sukces Polski?

Minister Energii w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Tchórzewski, poinformował, że ME zamierza stworzyć „Krajowy system zielonych inwestycji”. Ma on oferować wsparcie w zakresie m.in. poprawy efektywności energetycznej, czy też redukcji emisji.

Mamy środki z tych dodatkowych – dotychczas uśpionych, a obecnie za zgodą KE ożywionych – uprawnień do emisji, pięć miliardów złotych. Na tej bazie chcemy stworzyć krajowy system zielonych inwestycji”, wyjaśnia źródło finansowania tych inwestycji Tchórzewski.

Jak zapewnia szef resortu energii, projekt dostępny ma być dla wszystkich, szczególnie tych którzy uważają, „że mimo zmniejszenia akcyzy i mimo obniżenia obciążeń związanych z opłatą przejściową, nadal tracą”. W ramach nowego systemu będzie można zwrócić się z prośbą o wsparcie inwestycji, które chcą prowadzić.

W ramach systemu wspierane będą między innymi inwestycje związane z zwiększaniem efektywności energetycznej, redukcją emisji, a także inwestycje prospołeczne czy rozwijające rynek konsumencki w Polsce.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.