Krakowskie powietrze zawiera drobiny mikroplastiku

Pierwsze w Polsce badanie powietrza pod kątem obecności mikroplastiku dało wynik pozytywny. Naukowcy wychwycili cząsteczki nad gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Do tej pory pojedyncze badania powietrza na obecność mikroplastiku były prowadzone m.in. w Paryżu. Temat podnieśli krakowscy naukowcy, którzy sprawdzili pod tym kątem powietrze w stolicy małopolski. Stwierdzili, że liczba mikroskopijnej wielkości plastiku w opadzie pyłu była niepokojąco duża. Włókna o różnej długości – od 0,5 mm do 9 mm – w większości były bezbarwne, a kolory pozostałych to głównie niebieski, czerwony, czarny i brązowy. Badacze odnotowali także mikroplastik niewłóknisty – w formie bryłek. Naukowcy nie sprecyzowali jednak liczby występujących w powietrzu cząsteczek.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Badania przeprowadzili naukowcy z krakowskich uczelni wyższych: prof. Wanda Wilczyńska-Michalik z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, inż. Kinga Jarosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Marek Michalik z Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Żeby dokonać pomiarów, rozstawili na dachu Uniwersytetu Pedagogicznego specjalne szklane naczynia, w których osiadły zanieczyszczenia powietrza, w tym drobiny mikroplastiku. Badacze podkreślają, że cząsteczki to prawdopodobnie mikrofragmenty powszechnie używanych wyrobów, takich jak torby jednorazowe, tkaniny czy foliowe opakowania.

Współautorka badań inż. Kinga Jarosz podkreśla, że to dopiero wstępne badania: – Po prostu chcieliśmy się przekonać, czy plastik występuje w powietrzu atmosferycznym w Krakowie. Skoro mamy na to dowód – pora na bardziej zaawansowany projekt i dobór najlepszych metod badawczych.

źródło: krakow.onet.pl