Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krakowskie powietrze zawiera drobiny mikroplastiku

Krakowskie powietrze zawiera drobiny mikroplastiku

Pierwsze w Polsce badanie powietrza pod kątem obecności mikroplastiku dało wynik pozytywny. Naukowcy wychwycili cząsteczki nad gmachem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Do tej pory pojedyncze badania powietrza na obecność mikroplastiku były prowadzone m.in. w Paryżu. Temat podnieśli krakowscy naukowcy, którzy sprawdzili pod tym kątem powietrze w stolicy małopolski. Stwierdzili, że liczba mikroskopijnej wielkości plastiku w opadzie pyłu była niepokojąco duża. Włókna o różnej długości – od 0,5 mm do 9 mm – w większości były bezbarwne, a kolory pozostałych to głównie niebieski, czerwony, czarny i brązowy. Badacze odnotowali także mikroplastik niewłóknisty – w formie bryłek. Naukowcy nie sprecyzowali jednak liczby występujących w powietrzu cząsteczek.

Badania przeprowadzili naukowcy z krakowskich uczelni wyższych: prof. Wanda Wilczyńska-Michalik z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, inż. Kinga Jarosz z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Marek Michalik z Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Żeby dokonać pomiarów, rozstawili na dachu Uniwersytetu Pedagogicznego specjalne szklane naczynia, w których osiadły zanieczyszczenia powietrza, w tym drobiny mikroplastiku. Badacze podkreślają, że cząsteczki to prawdopodobnie mikrofragmenty powszechnie używanych wyrobów, takich jak torby jednorazowe, tkaniny czy foliowe opakowania.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Współautorka badań inż. Kinga Jarosz podkreśla, że to dopiero wstępne badania: – Po prostu chcieliśmy się przekonać, czy plastik występuje w powietrzu atmosferycznym w Krakowie. Skoro mamy na to dowód – pora na bardziej zaawansowany projekt i dobór najlepszych metod badawczych.

źródło: krakow.onet.pl

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.