Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kryzys humanitarny Ameryki Środkowej: kolejni emigranci klimatyczni bez domu i pracy

honduras

Kryzys humanitarny Ameryki Środkowej: kolejni emigranci klimatyczni bez domu i pracy

Kiedy w listopadzie ubiegłego roku huragany uderzyły w Amerykę Środkową, obszary te już zmagały się z wieloma problemami. Niedobory żywności, nierówności społeczne, przemoc i intensywne kryzysy gospodarcze, nasilone globalnymi nakazami i zakazami. Co teraz dzieje się z wieloma mieszkańcami tego obszaru?

B1
Reklama

W potrzasku

Huragany Eta i Iota spowodowały wiele szkód wśród ludności Ameryki Łacińskiej. Ludzie walczyli nie tylko o powrót do zdrowia, ale i o godne warunki do życia. Skutki burz widoczne są szczególnie w rolniczych regionach, które część mieszkańców zmuszona była opuścić.

Migranci klimatyczni to określenie ludności, która opuszcza swoje domostwa z rejonu dotkniętego katastrofami pogodowymi. Eksperci twierdzą, że są to anomalia pogodowe wywołane globalnym ociepleniem.

Reklama

Mieszkańcy emigrują w poszukiwaniu miejsca do życia i pracy. Często kierują się w stronę USA. Wiceprzewodnicząca Regionu Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego ds. Ameryki Łacińskiej, Meghan López mówi, że ludzie uciekają od wielu tragedii, jakich doświadczyli w ciągu ostatniego roku. W tym od skutków kryzysu gospodarczego, nasilonego od połowy 2020 roku i trwającego nadal. Ich decyzje są często desperackie – dodaje.

Nie ma dokąd pójść

Według UNICEF, huragany w ostatnim roku spowodowały śmierć 200 osób, ponad 5 milionów mieszkańców Ameryki Środkowej znalazło się z potrzebi. W tym ponad 1,8 miliona dzieci. Na niektórych obszarach utracono znaczne ilości zbiorów – 40% mniej kukurydzy i 65% mniej fasoli. Wiele rodzin nie ma do czego wracać i nie ma teraz możliwości przetrwania – mówi jeden z przedstawicieli UNICEF.

Huragan Eta plus pandemia pozostawiły nas z niczympowiedział CNN mieszkaniec Hondurasu, deportowany przez władze Stanów Zjednoczonych do Reynosa w Meksyku.

Bywało, że mieszkańcy przenosili się podczas burz na obszary miejskiej w poszukiwaniu pracy. Jednak gospodarcze zawirowania utrudniły im znalezienie innego źródła utrzymania. Sprawie tej przygląda się organizacja Refugees International. Z powodu coraz większej liczby dzieci i młodzieży migrujących za granicę zamieszkałych krajów,ośrodki wychowawcze są przepełnione.

W takim czasie w USA powinna powstać nowa reforma dotycząca migrantów. Tak uważają niektórzy politycy, licząc na lepszą zmianę w tym zakresie. Tym problemem ma zająć się między innymi wiceprezydent Kamala Harris. Będzie ona liderem w rozwiązywaniu problemów imigracyjnych na południowej granicy. 

źródło: ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.