lunar boulder, moon boulder, astronaut on the moon, moon mission

Na Księżycu jest już ponad 180 ton śmieci

Ludziom udało się zgromadzić na Księżycu ponad 180 ton śmieci. Większość tych odpadów to pozostałości po dwunastu misjach załogowych, które tam wylądowały. Oprócz tego znajduje się tam także ponad 70 rozbitych pojazdów bezzałogowych.

Naukowcy i inżynierowie już na samym początku misji na Księżyc założyli, że część pojazdów zostanie tam na miejscu, co znacznie obniży koszt tych wypraw. Z drugiej jednak strony taka decyzja sprawia, że powstaje wysypisko.

Każda załogowa misja na Księżyc pozostawiała po sobie 10-tonowy lądownik, a także inne moduły, pojazdy kołowe, piłeczki i kije golfowe czy fekalia astronautów (policzono, że jest ich dokładnie 96 woreczków).

Jak się okazuje, ludzie nie śmiecą jedynie na Księżycu. Ogromna ilość odpadów krąży dookoła naszej planety. Na orbicie ziemskiej zidentyfikowano ponad 21 tysięcy odpadów, od fragmentów statków kosmicznych do dezaktywowanych satelitów. Im więcej korzystamy z przestrzeni kosmicznej, tym szybciej ją zaśmiecamy.

Foto: NASA

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Błazenki zagrożone wyginięciem

Ryba, która zdobyła światową popularność dzięki animowanemu filmowi „Gdzie jest Nemo?” w wyniku globalnego ocieplenia może wyginąć. Zmiany klimatu wpływają na zmiany w środowisku naturalnym, do których wymagający gatunek może się nie przystosować.