1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na Księżycu jest już ponad 180 ton śmieci

lunar boulder, moon boulder, astronaut on the moon, moon mission

Na Księżycu jest już ponad 180 ton śmieci

Ludziom udało się zgromadzić na Księżycu ponad 180 ton śmieci. Większość tych odpadów to pozostałości po dwunastu misjach załogowych, które tam wylądowały. Oprócz tego znajduje się tam także ponad 70 rozbitych pojazdów bezzałogowych.

Naukowcy i inżynierowie już na samym początku misji na Księżyc założyli, że część pojazdów zostanie tam na miejscu, co znacznie obniży koszt tych wypraw. Z drugiej jednak strony taka decyzja sprawia, że powstaje wysypisko.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Każda załogowa misja na Księżyc pozostawiała po sobie 10-tonowy lądownik, a także inne moduły, pojazdy kołowe, piłeczki i kije golfowe czy fekalia astronautów (policzono, że jest ich dokładnie 96 woreczków).

Jak się okazuje, ludzie nie śmiecą jedynie na Księżycu. Ogromna ilość odpadów krąży dookoła naszej planety. Na orbicie ziemskiej zidentyfikowano ponad 21 tysięcy odpadów, od fragmentów statków kosmicznych do dezaktywowanych satelitów. Im więcej korzystamy z przestrzeni kosmicznej, tym szybciej ją zaśmiecamy.

Foto: NASA

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.