Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kto w Europie recyklinguje najwięcej? Włochy i Belgia najlepsze, Polska poniżej średniej

Kto w Europie recyklinguje najwięcej? Włochy i Belgia najlepsze, Polska poniżej średniej

Według danych Eurostatu zgromadzonych przez Euronews, najlepsi w recyklingu w Unii Europejskiej są Włosi. Co ciekawe, to również kraj, który zajmuje trzecie miejsce pod względem ilości produkowanych śmieci. “Ekologiczne podium” obok Włoch zajmują Belgia i Łotwa. Polska mieści się w rankingu poniżej unijnej średniej, jednak daleko jej do samego końca stawki.

Reklama

Czym i jak śmiecimy na Starym Kontynencie?

Warto zacząć od tego, ile śmieci w Europie w ogóle się produkuje. Według danych Eurostatu w 2020 roku cała Unia wyprodukowała w sumie 2 miliardy 154 miliony ton odpadów, co daje nam 4815 kg na obywatela. Wynik ten jednak nie bierze pod uwagę tylko odpadów komunalnych generowanych przez gospodarstwa domowe czy biura. wręcz przeciwnie – w domach wytworzono zaledwie 9,4% ten liczby, a w sektorze usług 4,4%. Co więc stanowi resztę? Największy procent zajmują budownictwo (37,5%) i górnictwo (23,4%), które w sumie wyprodukowały 3 lata temu 60,9% wszystkich unijnych śmieci. Oto kraje, w których wyprodukowanych odpadów było najwięcej:

  • Niemcy (401,2 t)
  • Francja (310,4 t)
  • Włochy (174,9 t)
  • Polska (170,2 t)
  • Szwecja (151,8 t)
  • Rumunia (141,4 t)
  • Holandia (125,1 t)
  • Bułgaria (116,4 t)
  • Finlandia (116,1 t)
  • Turcja (107,6 t)

Polska jak widać zajmuje niechlubne czwarte miejsce w Unii pod kątem produkowanych śmieci. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jak bardzo nasza branża energetyczna nadal oparta jest na węglu i połączymy to z tym, jak dużo opadów w całej UE pochodzi z górnictwa, tak wysoka pozycja nie powinna dziwić. Produkcja śmieci to jednak jedno, a to ile z nich jest recyklingowane to już zupełnie inna kwestia.

Recykling w Europie – jak sobie radzimy?

Oto lista 10 krajów UE, które największy procent wyprodukowanych przez siebie odpadów poddają recyklingowi (dane na 2020 rok):

  • Włochy (83,2% odpadów poddanych recyklingowi – 3. miejsce w ilości produkowanych śmieci)
  • Belgia (74,1% – 13. miejsce)
  • Łotwa (64% – 30. miejsce)
  • Słowacja (64% – 23. miejsce
  • Islandia (58% – 35. miejsce
  • Chorwacja (55,7% – 28. miejsce)
  • Dania (55,6% – 17. miejsce)
  • Hiszpania (54,7% – 11. miejsce)
  • Francja (54,2% – 2. miejsce)
  • Czechy (51,1% – 15. miejsce)

Jak więc widać, z największych producentów śmieci jedynie Włochy i Francja znalazły się w pierwszej dziesiątce krajów, które najbardziej intensywnie recyklingują. Tymczasem Niemcy, które mają największą produkcję śmieci ze wszystkich krajów unijnych, w rankingu recyklingu znajdują się na 15. miejscu i z ponad 400 ton swoich odpadów do ponownego użycia oddali 44%. To nieco powyżej unijnej średniej, wynoszącej 39.9%. W całej UE do recyklingu trafia więc niespełna 40% odpadów. Gdzie w zestawieniu jest Polska? Mimo dość wysokiej produkcji odpadów, pod kątem ich przetwarzania do ponownego użytku znajdujemy się poniżej średniej – nasz kraj poddaje recyklingowi 36,3% śmieci, plasując się na 22. miejscu w Unii pomiędzy Norwegią a Austrią. Mimo niezbyt dobrego wyniku jesteśmy znacznie powyżej samego końca stawki. 10 najgorszych krajów recyklinguje średnio 13,75% swoich śmieci, przy czym u najgorszej trójki – Czarnogóry, Rumunii i Serbii – jest to kolejno 5,6%, 5,2% i 3%.

Co się dzieje z europejskimi odpadami?

Spośród ponad 2 miliardów ton śmieci wyprodukowanych w UE w 2020 roku, 39,9% poddane zostało recyklingowi. Podobna wartość, bo 40,4% trafiła na wysypiska śmieci. 0,5% zostało spalonych, z 6,5% wyprodukowano energię, a 12,7% użyto do przekształcania kopalni czy dołów powstałych po eksploatacji (dotyczy to głównie odpadów mineralnych). W Unii poddajemy więc recyklingowi taką samą liczbę odpadów, jaka potem trafia na wysypisko. Co ciekawe jednym z największych importerów śmieci z Unii Europejskiej jest Turcja. W 2021 roku trafiło tam aż 14,7 ton europejskich odpadów. Kraj ten stanowczo prześciga drugie w rankingu Indie, gdzie w tym samym okresie trafiło 2,4 ton śmierci z terenów UE. Na trzecim miejscu znalazł się Egipt z wynikiem 1,9 tony.

Najwięcej śmieci w 2021 roku wyeksportowała Holandia – było to aż 6,4 tony. Na kolejnych miejscach znajdują się Belgia (4,3 t) i Niemcy (3,5 t). Polska jest 9. w tym rankingu i wywiozła wtedy ze swojego terytorium 1,5 t śmieci, podobną wartość co Szwecja czy Dania. Oprócz Turcji, Indii czy Egiptu, UE eksportuje śmieci również do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Pakistanu, Indonezji, USA i Maroko.

– Czytaj także: Recykling się opłaca. Władze chorwackiego miasta oferują niższy podatek za segregowanie śmieci

Źródło: euronews.com

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.