Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zwierzęta z londyńskiego zoo świętują zbliżające się Halloween. Jedzą dynie

Zwierzęta z londyńskiego zoo świętują zbliżające się Halloween. Jedzą dynie

Zoo w Londynie zamieszkuje ponad 650 gatunków zwierząt, łącznie prawie 15 tys. osobników. Pod koniec października pracownicy placówki postanowili wyprawić im halloweenową ucztę. Wydrążone dynie pojawiły się w zagrodach tygrysów, okapi, żółwi z Galapagos i smoków z Komodo.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Upiorne dania w londyńskim Zoo

W halooweenowym menu znalazły się wydrążone i wypełnione smakołykami dynie oraz przyprawione cynamonem i gałką muszkatołową tykwy. Niektóre ze zwierząt od razu zabrały się za pałaszowanie smakołyków, inne wykorzystały okrągłą kulę do zabawy. Tak było w przypadku tygrysów sumatrzańskich, które najpierw bawiły się dyniami rzucając nimi dookoła, a następnie przeżuły ze smakiem. Smok z Komodo zwykle żywi się gadami, ptakami i jajami. Dlatego warzywo stanowiło dla niego odmianę od codziennego menu. Smoczyca Kahleesi ostrożnie podeszła do dziwnego posiłku, ale gdy zauważyła, że w środku znajduje się kawałek mięsa, od razu go spałaszowała. Dynie w zagrodzie okapi [przyp.red.: gatunek ssaka z rodziny żyrafowatych] wisiały na drzewach. Zwierzętom do gustu przypadły jedynie znajdujące się w dyni nasiona.

Londyńskie zoo. Co o nim wiemy?

Londyńskie Zoo to najstarsze naukowe zoo na świecie. Zostało otwarte 27 kwietnia 1828 roku, a udostępnione dla zwiedzających w 1847 roku. Zajmuje powierzchnię 15 ha w północnej części Regent`s Park. Placówka jest trzecim najstarszym ogrodem zoologicznym świata po ogrodzie Tiergarten Schönbrunn w Wiedniu i paryskim Jardin des Plantes.

W obiekcie znajduje się także pierwszy na świecie dom dla gadów, pierwsze publiczne akwarium, pierwszy dom dla owadów i pierwsze zoo dla dzieci.

Dynia do ozdoby i jedzenia

Dynia w ostatnich latach zyskała na popularności. Kiedyś uprawiana głównie na pestki, dziś coraz częściej trafia na stoły w postaci zup, musów, sosów, a nawet ciasteczek. Natomiast przed Halloween specjalne dynie pastewne wykorzystywane są do ozdobienia naszych domów. Uwaga, dynie ozdobne nie nadają się do jedzenia, gdyż zawierają trujący alkaloid – kukurbitacynę. Pozostałe możemy jeść śmiało i serwować również zwierzętom. Dynia zawiera m.in. karoten , luteinę oraz witaminy i składniki mineralne. Jest produktem niskokalorycznym (do 80% wody).  

źródło: euronews.com, johndog.pl 

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.