Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej – krakowski sposób na walkę ze smogiem

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej – krakowski sposób na walkę ze smogiem

W Krakowie powstaje Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej – innowacyjne narzędzie służące do walki ze smogiem. Inwestycja realizowana przy Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej będzie jedynym w kraju centrum badawczym aerodynamiki środowiskowej. Obiekt powstanie na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej w Czyżynach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej umożliwi naukowcom prowadzenie badań modelowych oraz symulacji komputerowych związanych m.in. z dynamicznymi sposobami oddziaływania na smog, a także przewietrzaniem miast. Laboratorium będzie dostarczać wiedzę w zakresie sposobów oddziaływania wiatru w miastach czy metod wpływania na zredukowanie poziomu smogu. Dodatkowo będą tam prowadzone projekty badawcze dotyczące inżynierii i energetyki wiatrowej oraz aerodynamiki i dynamiki budynków.

Badania prowadzone przez ekspertów z Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej przydadzą się zwłaszcza projektantom, planistom, a także przedstawicielom rynku budowlanego – pomogą w odpowiednim planowaniu nowych osiedli i budynków (zwłaszcza wysokich) oraz modernizacji obiektów już istniejących.

W laboratorium znajdą się dwa tunele aerodynamiczne o obiegu mieszanym. Każdy z nich zostanie wyposażony w dwie przestrzenie pomiarowe oraz zróżnicowany system wentylatorów. Tunele wzbogacą elementy infrastruktury technicznej odpowiadające za kształtowanie parametrów napływającego powietrza. Większy tunel będzie posiadał wymiary 10 m na 24 m, natomiast mniejszy: 8 m na 21 m.

– Jesteśmy liderem w walce ze smogiem. Pierwsze efekty wspólnych wysiłków Zarządu Województwa Małopolskiego i gmin już widać. W tej chwili wymienianych lub modernizowanych jest ponad 21 tys. starych kotłów. Szacuje się, że dzięki temu emisja gazów cieplarnianych spadnie o 221 tys. ton rocznie. Inwestycja Politechniki Krakowskiej to kolejne narzędzie w walce o czyste powietrze w regionie – podkreślił Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski, cytowany przez portal pk.edu.pl.

Całkowity koszt wybudowania Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej wyniesie ponad 24,6 mln zł. Politechnika Krakowska pozyskała na ten cel dofinansowanie w wysokości niemal 18 mln zł, pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Ukończenie inwestycji zaplanowano na 2021 r.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.