Ładowarka samochodów nowej generacji od polskiego startup’u

Krakowski start-up WILLBERT zakończył testy super-szybkiej ładowarki samochodów elektrycznych. Wysoka sprawność oraz kompaktowość to jej cechy wyróżniające. Pierwsze urządzenie zostanie oddane do użytkowania w Niedzicy.

Pilotaż ładowarki WILLBERT

Ładowarka samochodów elektrycznych od WILLBERT pomyślnie przeszła projekt pilotażowy w ramach programu Pilot Maker ScaleUp Electro, który zorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Cechy ładowarki nowej generacji

Startup pracował nad urządzeniem w swoim krakowskim laboratorium. Innowacyjność tej ładowarki polega na zastosowaniu węglika krzemu, dzięki któremu osiąga sprawność na poziomie 97%. Wpływa to na znacznie mniejsze straty podczas ładowania, a dodatkowo oznacza oszczędność dla operatora i klienta końcowego. Poza tym, poza obudową urządzenie nie posiada zewnętrznych podzespołów, co wpływa na jego kompaktowość.

– Obserwując rozwój rynku e-mobility w Polsce i na świecie zauważyliśmy pewny zastój technologiczny w obszarze szybkich ładowarek EV. Wiemy, z jakimi problemami borykają się operatorzy sieci ładowania i postanowiliśmy je zaadresować opracowując nasz produkt. Dzięki temu pozwala on na oszczędności nie tylko energii, ale również przestrzeni – mówi Marek Gutt-Mostowy, prezes WILLBERT

Punkt ładowania w Niedzicy

Pierwszym oficjalnym właścicielem urządzenia od WILLBERT został Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica, który jest koordynatorem Klastra Energii Jeziora Czorsztyńskiego. Oznacza to, że ładowarka będzie zasilana energią ze źródeł odnawialnych. 

Ambitne plany start-up’u

Startup zapewnia, że chce rozwinąć swój projekt i wdrożyć go na szerszy rynek:

– Wychodzimy z naszym rozwiązaniem naprzeciw oczekiwaniom operatorów i mamy świadomość konkurencyjności naszego produktu. Nie zatrzymujemy się jednak w tym miejscu intensywnie rozwijając funkcjonalności technologiczne i gamę produktowądodaje Piotr Krzemiński, wiceprezes WILLBERT.