Wiadomości OZE Lampy zasilane przez turbiny wiatrowe w gminie Złotoryja 24 sierpnia 2015 Wiadomości OZE Lampy zasilane przez turbiny wiatrowe w gminie Złotoryja 24 sierpnia 2015 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów zostanie zainstalowanych 11 lamp zasilanych energią wiatru i słońca. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o wsparciu finansowym tego zadania. Reklama Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED będą zasilane przez 300-watowe turbinki wiatrowe oraz ogniwa PV o tej samej mocy. Lampy zostaną ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci energetycznych. Doprowadzenie energii elektrycznej służącej dla oświetlenia ulicznego jest w takich przypadkach nieefektywne i ekonomicznie nieuzasadnione. Nowe urządzenia są całkowicie niezależne od sieci energetycznych. Energia elektryczna wyprodukowana przez „elektrownię słoneczną” oraz turbinę wiatrową jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni. Samorządowcy wyliczyli efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Dzięki jego realizacji do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Wartość całej inwestycji, która zostanie zrealizowana do końca października br. to ponad 142 tys. złotych, w tym dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu w wysokości 70 tys. zł (35 tys. zł dotacji i 35 tys. zł pożyczki). Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.