Lampy zasilane przez turbiny wiatrowe w gminie Złotoryja

W miejscowościach Nowa Ziemia, Leszczyna, Wilków, Kopacz, Wysocko, Brennik i Ernestynów zostanie zainstalowanych 11 lamp zasilanych energią wiatru i słońca. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu podjął decyzję o wsparciu finansowym tego zadania.

Punkty oświetleniowe z energooszczędnymi lampami LED będą zasilane przez 300-watowe turbinki wiatrowe oraz ogniwa PV o tej samej mocy. Lampy zostaną ustawione w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci energetycznych. Doprowadzenie energii elektrycznej służącej dla oświetlenia ulicznego jest w takich przypadkach nieefektywne i ekonomicznie nieuzasadnione.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nowe urządzenia są całkowicie niezależne od sieci energetycznych. Energia elektryczna wyprodukowana przez „elektrownię słoneczną” oraz turbinę wiatrową jest przekazywana do bezobsługowych akumulatorów żelowych, które po zmroku „oddają” energię potrzebną do zasilania lampy w nocy. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych i braku ładowania zarówno z paneli jak i siłowni lampy mogą działać nawet do 5 dni.

Samorządowcy wyliczyli efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Dzięki jego realizacji do powietrza przedostaje się mniej gazu cieplarnianego CO2 w ilości 2,5 tony na rok. Wartość całej inwestycji, która zostanie zrealizowana do końca października br. to ponad 142 tys. złotych, w tym dofinansowanie z WFOŚiGW we Wrocławiu w wysokości 70 tys. zł (35 tys. zł dotacji i 35 tys. zł pożyczki).