Las na stadionie piłki nożnej w Klagenfurcie w Austrii

Ponad 300 drzew pojawiło się na murawie stadionu Wörthersee w Klagenfurcie (Austria). Jest to projekt artystyczny Klausa Littmanna pod tytułem “FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature”.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na Klagenfurckiej arenie odbywały się mecze piłki nożnej Euro 2008. Polska reprezentacja przegrała tam niestety dwukrotnie: z Niemcami (0:2) i Chorwacją (0:1). Stadion mieszczący 30 tysięcy widzów od 8 września tego roku jest miejscem żywej instalacji. Jej przesłanie ma przekonać ludzi do zaprzestania dewastacji środowiska. W przeciwnym razie drzewa czeka ten sam los, co zwierzęta – będziemy je oglądać tylko w specjalnie chronionych warunkach lub ogrodach. Projekt “FOR FOREST – The Unending Attraction of Nature” jest nie tylko wystawą przypominającą fragment naturalnego lasu, lecz także największą publiczną ekspozycją w historii Austrii.

Inspiracją do stworzenia tej instalacji był dystopiczny rysunek Maksa Peintnera z 1971 roku. Littman wcielił jego wizję w życie. Dzięki temu projektowi możemy spojrzeć na drzewa z niecodziennej perspektywy i zwrócić uwagę na problem deforestacji. Wystawę “FOR FOREST” można oglądać do 27 października. Wstęp wolny. Wieczorem “instalację lasu” oświetlają stadionowe reflektory. Po zakończeniu wystawy na stadion powrócą mecze pierwszoligowego gospodarza – Austrii Klagenfurt. Drzewa zaś zostaną przesadzone na tereny wokół areny.