Lewica Razem chce budowy dwóch elektrowni jądrowych

Propozycja partii Razem zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych po 4 bloki, każdy o mocy o około 1,4 GW, co pozwoli na roczne wytworzenie około 45 TWh energii elektrycznej.

W miksie energetycznym uwzględniono również pozyskanie każdego roku 50 TWh z elektrowni morskiej, 80 TWh z wiatrowej na lądzie, 15 TWh z fotowoltaicznej, 10 TWh z biogazowej oraz 10 TWh z hydroelektrowni.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dzięki inwestycjom w efektywność energetyczną jako kluczowy priorytet zakładamy, że zapotrzebowanie na energię w 2050 będzie wynosić ok. 210 TWh rocznie – powiedziała Julia Zimmermann.

Partia Razem ocenia, że uruchomienie pierwszego reaktora jądrowego w Polsce jest teoretycznie możliwe w 2030 roku, jednak realny udział energii jądrowej w polskim miksie energetycznym datowany jest na 2040 i 2050 roku. – Musimy postawić elektrownię atomową. Jest to najsensowniejsze uzupełnienie zasobu energetycznego Polski. Z drugiej strony nie postulujemy tego, by likwidować polskie kopalnie. Proponujemy stopniowe zmiany w krajowej energetyce. Podstawowym efektem zmian, jakie chcemy wprowadzić, jest ograniczenie importu węgla z zagranicy – podkreśliła Julia Zimmermann z partii Razem na antenie Polskiego Radia 24.

Julia Zimmermann przyznała, że lewicowa koalicja tworzona przez partię Razem, SLD i Wiosnę jest zgodna w kwestii przeprowadzenia transformacji energetycznej i ograniczeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery.