Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Liczenie pieców w 9 miastach w Polsce

Liczenie pieców w 9 miastach w Polsce

Dziewięć miast w Polsce, tj. Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Opoczno, Skała, Skawina, Targówek (dzielnica Warszawy), Ustroń i Zabrze, dołączyło do programu ZONE. Ostatnio porozumienie dotyczące wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji podpisały władze Ustronia. Zobowiązały się m.in. do policzenia i sklasyfikowania źródeł ciepła.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Powyższej wspomniane miasta zamierzają wdrożyć pilotażowy system inwentaryzacji źródeł niskiej emisji. W praktyce oznacza to dokładne liczenie i klasyfikowanie źródeł ciepła, zlokalizowanie urządzeń grzewczych, które wymagają wymiany, a także efektywniejsza gospodarka rozwoju sieci gazowej i ciepłowniczej. Duże znaczenie w badaniach mają odebrać kominiarze, ostatnio do projektu włączyła się Krajowa Izba Kominiarzy. Za przykład zdrowej polityki chce służyć także uzdrowisko Ustroń.

Liczenie pieców w Ustroniu to nie wszystko

Poza sprawdzaniem źródeł ciepła w Ustroniu przeprowadzane będą także testy dotyczące wpływu smogu na młodszych mieszkańców. Badania spirometryczne mają być przeprowadzane w szkołach u dzieci w wieku 10-13 lat. – Ustroń już wcześniej zaczął działać w podobnym kierunku i rozpoczął szeroko pojętą walkę ze smogiem. Inwentaryzacja kotłowni na terenie naszego miasta już się rozpoczęła, a prowadzą ją nasi kominiarze. Już odwiedzili około 500 gospodarstw domowych, co stanowi mniej więcej 1/6 wszystkich w Ustroniu – stwierdził Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

Kolejnym etapem projektu ma być wprowadzenie go na skalę ogólnopolską. Jednym z założeń ZONE jest przygotowanie regulacji prawnych, które pozwolą na kontynuację na terenie całej Polski. Działania pilotażowe w dziewięciu polskich miastach mają na celu zebranie informacji i przetestowanie systemu w praktyce.

źródło: portalkomunalny.pl

 

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.