Łódź wymienia piece i daje dotacje na ekologiczne ogrzewanie domów i mieszkań

Łódź wymienia piece i daje dotacje na ekologiczne ogrzewanie domów i mieszkań

Aż 4 mln złotych Łódź chce w 2018 roku przeznaczyć na dotacje na wymianę pieców. Ubiegać się mogą o nią mieszkańcy, którzy stary kocioł zamierzają zamienić na nowy i przyjazny środowisku.

Mieszkańcy Łodzi, którzy w 2018 roku zastanawiają się nad wymianą pieców węglowych na ekologiczne, mogą skorzystać z dotacji z urzędu miasta. Władze mają zamiar na ten cel przeznaczyć 3 mln złoty, a w razie wyższego zapotrzebowania dostępna jest również 1 milionowa rezerwa. O fundusze mogą starać się wszyscy mieszkańcy, ponieważ nie ma żadnego kryterium dochodowego.

Jak informują urzędnicy, na wymianę pieca można dostać aż 5 tysięcy złotych. Dotacja nie powinna przekraczać 80% kosztów inwestycji. Piec węglowy należy zastąpić piecem węglowym piątej generacji (tym, który spełnia normy Unii Europejskiej), ale najlepiej z myślą o przyszłości wybrać elektryczny lub gazowy.

Dodatkowo w ramach funduszy mieszkańcy Łodzi mogą uzyskać dofinansowanie na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej (do 10 tys. złotych) lub gazowej (do 1,8 tys. złotych). A wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane budową przyłączy do kotłowni mogą liczyć na dotację do 50 tys. zł.

Wnioski można składać od połowy lutego do połowy marca bieżącego roku. Zeszłoroczna akcja dofinansowania wymiany pieców w Łodzi pokazała, że warto starać się o miejskie fundusze. Dzięki nim zlikwidowano 700 przestarzałych kotłów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.