Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Madagaskar ponownie zieloną wyspą?

las

Madagaskar ponownie zieloną wyspą?

Prezydent Madagaskaru zobowiązał się zasadzić 60 milionów drzew, aby uczcić 60. rocznicę niepodległości kraju. To też jedno z działań podjętych w ramach odbudowy ekosystemu wyspy.

BANER MOBILEB1
Reklama

Bogactwo fauny i flory

Madagaskar nazywany był zieloną wyspą ze względu na występującą tu różnorodność fauny i flory. Niestety wskutek pożarów wyspa straciła wiele lasów. W 2017 roku Voahary Gasy Alliance, organizacja zajmująca się ochroną środowiska, wydała oświadczenie, w którym czytamy, że kraj stracił 3,8% swoich lasów. Tym samym Madagaskar stał się czwartym najbardziej wylesionym krajem na świecie, zaraz po Brazylii, Indonezji i Demokratycznej Republice Konga. Tempo wylesiania wciąż rośnie. Tym samym ok. 90% żyjących tu gatunków jest zagrożona. Jedną z głównych przyczyn pożarów jest „tavy”. To naturalna metoda uprawy ziemi, która polega na wypalaniu pól.

Pora działać

Na szczęście mieszkańcy Madagaskaru wraz z prezydentem Andry Rajoelina postanowili działać i zasadzić nowe drzewa. I tak w ciągu jednego dnia blisko 10 tys. osób zasadziło ponad milion drzew! Na ten cel przeznaczono ponad 500 hektarów.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

– Rząd chce uczynić Madagaskar ponownie zieloną wyspą. Zachęcamy do ochrony środowiska i ponownego zalesiania z korzyścią dla przyszłych pokoleń – powiedział Prezydent podczas akcji sadzenia drzew. 

Sadzenie drzew to nie tylko walka z wylesianiem, ale także dążenie do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i poprawy stabilności klimatu oraz zdrowia mieszkańców.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Równowaga biologiczna

Rząd podjął też działania mające na celu wysianie nowych drzew. Kulki z nasionami są wypuszczane z dronów i samolotów. Prezydent kraju podkreśla, że ważne jest zachowanie równowagi między gatunkami endemicznymi, leśnymi i rolniczymi. Drzewa zasadzone w parku nie mogą być ścinane i wykorzystywane jako węgiel drzewny. Nie można także spożywać owoców.

Źródło: truththeory.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.