Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Maseczki przyjazne środowisku

Maseczki przyjazne środowisku

Jednorazowe maseczki, rękawiczki, pojemniki po środkach do dezynfekcji – liczba tych odpadów w czasie pandemii COVID-19 ogromnie wzrosła. Niestety wiele z nich zamiast do kosza z odpadami zmieszanymi trafia wprost do chodniki, ulice, alejki w parkach. A może dałoby się inaczej?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Maseczki biodegrodowalne

Naukowcy z Politechniki Łódzkiej wraz z partnerami – Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych w ramach projektu Biogratex opracowują biodegradowalne maseczki. W środowisku kompostu maseczki znikną po 6 tygodniach od wyrzucenia. Mają też właściwości bakteriobójcze. Od powszechnie stosowanych maseczek będzie je wyróżniał materiał. Powstają z biodegradowalnego polilaktydu, w przeciwieństwie do klasycznych, które są wykonane z olefin. Polilaktyd po 6 tygodniach trzymania w warunkach kompostowalnych po prostu znika.

Rękawiczki i maseczki pomogą rozświetlić ulice

Czy maseczki i rękawiczki mogą stać się częścią gospodarki obiegu zamkniętego? Okazuje się, że tak.

Jednorazowe, plastikowe rękawiczki PCV, można wykorzystać do wyprodukowania energii elektrycznej. Usuwamy odpady i odzyskujemy z nich energię.

– Rękawiczki i maseczki, zużyte przez osoby, u których nie zdiagnozowano covid-19 to odpady komunalne i w pierwszej kolejności powinny być poddawane recyklingowi. Jednak najbardziej popularne, jednorazowe, plastikowe rękawiczki pcv niespecjalnie nadają się do recyklingu. Mogą natomiast posłużyć do wyprodukowania paliwa alternatywnego rdf, które wykorzystywane jest w elektrociepłowniach – wyjaśnia Sami Salmijärvi z Fortum Recycling And Waste Solutions

Nie tak dawno w naszym portalu pisaliśmy też o inicjatywie studenta sztuki i projektowania z Korei Południowej, który z polimerowych masek tworzy oryginalne krzesła.

Jak widać pomysłów na recykling odpadów, jak i tworzenie nowych, ale w przyjaźniejszej dla środowiska wersji nie brakuje. U progu nowego roku, mamy jednak nadzieję, że niebawem maseczki i rękawiczki przestaną nam być potrzebne na tak dużą skalę.

źródło: naukawpolsce.pap.pl, superbiz.se.pl, foto. Kai Pilger/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.