Meksyk anulował czwartą rundę aukcji OZE

Meksykańskie Narodowe Centrum Kontroli Energii (CENACE) ogłosiło, że czwarta długoterminowa aukcja energii odnawialnej zostanie odwołana na wniosek krajowego Departamentu Energii (SENER).

Aukcja została tymczasowo zawieszona na początku grudnia zeszłego roku, a jej cele i zakres miały zostać poddane analizie krajowego koncernu energetycznego Federal Electricity Commission (CFE) oraz SENER i CENACE.

Fotowoltaika od Columbus Energy

SENER stwierdził, że anulowanie zamówienia zostało przeprowadzone zgodnie z aktualnymi ramami prawnymi i uzasadnione jest względami technicznymi, ekonomicznymi i planowaniem energetycznym. W grudniu 2018 roku CENACE zaznaczył, że tymczasowe zawieszenie było spowodowane zmianami administracyjnymi w zaangażowanych podmiotach w wyniku wyboru nowego prezydenta Meksyku – Andrésa Manuela Lópeza Obradora.

Tymczasowe zawieszenie nastąpiło po jeszcze wcześniejszej zmianie terminu aukcji, która pierwotnie miała się odbyć w listopadzie 2018 roku.

Kiedy i czy aukcje OZE zostaną w Meksyku wznowione, nie wiadomo. Jak podała administracja Obradora, do tej pory nie ma szczegółowych informacji na temat tego, w jaki sposób władze zamierzają dalej wspierać odnawialne źródła energii i transformację energetyczną. Wiadomo jednak, że zamierzają kontynuować obrany już kurs.

Meksyk założył zakup ponad 4,8 GW energii z PV w trzech aukcjach. Projekty wybrane na tych aukcjach są stopniowo podłączane do sieci. Moc OZE dołączona do sieci wynosi około 3 GW na koniec grudnia zeszłego roku.