Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Międzynarodowy Dzień Ptaków [QUIZ]

Międzynarodowy Dzień Ptaków [QUIZ]

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony już w 1906 roku! W Polsce obchodzony jest od 1932 roku. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, przed jakimi stoją ptaki oraz zachęcenie ludzi do zaangażowania się w ich ochronę. Podpowiadamy więc, jak to zrobić! W przygotowanym przez nas quizie możecie również sprawdzić, jak wiele gatunków ptaków znacie. Powodzenia!

Reklama

Międzynarodowy Dzień Ptaków

Międzynarodowy Dzień Ptaków obchodzony rokrocznie 1 kwietnia, został ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa, do której Polska jako strona przystąpiła w 1932 roku. Koordynatorem światowych obchodów tego wyjątkowego święta jest BirdLife International – ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną ptaków. W Polsce jej partnerem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

powered by Typeform

Ptaki w Polsce

Według opracowania Komisji Faunistycznej z 2020 roku w Polsce stwierdzono występowanie 462 gatunków ptaków, z czego połowa to ptaki lęgowe. Pozostałe gatunki, to ptaki u nas zimujące, sporadycznie zalatujące lub migrujące przez teren Polski.

Polska ma szczególne znaczenie dla 45 gatunków lęgowych w Europie i aż 106 gatunków gniazdujących w krajach Unii Europejskiej – kraj nasz zasiedla ponad 5% ich populacji lęgowych (odpowiednio na kontynencie lub w krajach Unii)czytamy na stronie Klubu Przyrodników.

Niestety wiele gatunków jest zagrożonych. Nasz kraj znajduje się w krytycznej czołówce krajów, w których ptaki wymierają w zastraszającym tempie.

– Wśród ptaków regularnie lęgowych w Polsce (230 gatunków) aż 33% to gatunki wymagające szczególnej ochrony (wymarłe, zagrożone, bliskie zagrożenia), natomiast udział gatunków zagrożonych wynosi 20%, czyli co piąty lęgowy gatunek ptaka w Polsce zagrożony jest wymarciem. Bardzo niepokoi fakt, że udział gatunków zagrożonych w kraju jest wyższy, niż wartości rejestrowane w skali całego kontynentu europejskiego (13%; BirdLife 2015) oraz globu (14%; IUCN Statistics 2020)  czytamy w Czerwonej liście ptaków Polski.

Polskie ptaki narażone na wyginięcie to m.in. czajka, sieweczka, batalion, kulik, a nawet gawron.

Dlaczego ptaki wymierają?

Powodem postępującego zagrożenia populacji są przede wszystkim: degradacja gruntów rolnych, utrata siedlisk i zmiany klimatyczne. Coraz więcej miejsca zajmujemy pod zabudowę, drogi i przemysł, wyrąbujemy stare lasy, osuszamy mokradła, regulujemy rzeki. Zmieniają się też tereny rolnicze – znikają przydrożne aleje drzew, miedze, śródpolne zakrzaczenia i oczka wodne, a mozaikę pól zastępują wielohektarowe monokultury. Dużym zagrożeniem dla ptaków są również pestycydy stosowane w rolnictwie. To nie wszystko. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Cardiff wynika, że ptaki żyjące na brzegach rzek dziennie spożywają setki drobnych fragmentów plastiku. 

Jak możemy pomóc ptakom?

W ten wyjątkowy dzień warto przypomnieć sobie, w jaki sposób możemy na co dzień pomagać ptakom. Z kilku wyjść możemy skorzystać bez względu na miejsce zamieszkania, np. możemy powiesić skrzynkę lęgową, karmnik dla ptaków (pamiętajmy, by robić to jednak tylko zimą) lub poidełko.

Jeśli mamy własny ogród, warto zadbać o obecność owocowych drzew lub krzewów zapewniających ptakom pokarm, wstawić pojemnik lub zaaranżować małe oczko wodne, aby ptaki miały gdzie ugasić pragnienie i zażywać kąpieli. W przypadku przeprowadzania remontu nie zamykajmy wszystkich otworów wentylacyjnych, przestrzeni pod rynnami i dachami – to idealne miejsca lęgowe dla wróbli, ale także gatunków chronionych – jerzyków i pustułek.

Jeśli jesteś świadkiem niszczenia ptasich siedlisk – reaguj! Gdy w takich przypadkach nie jesteś pewien jakie kroki powinieneś podjąć, skorzystaj z Poradnika prawnego opracowanego w ramach projektu Jestem na pTak. Znajdziesz w nim opisane w przystępny sposób regulacje prawne gwarantujące ochronę przyrody i zapobiegające jej niszczeniu a także wzory pism urzędowych, m.in. wzór zawiadomienia o zagrożeniu lęgów ptaków przez prace w budynku.

Źródła: gdos.gov.pl, wiadomosci.radiozet.pl, medianauka.pl, otop.org.pl, kp.org.pl

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.