Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miejska turbina wiatrowa, która obraca się w każdą stronę

Miejska turbina wiatrowa, która obraca się w każdą stronę

Miejska turbina wiatrowa, która obraca się w każdą stronę

Turbina O-Wind to innowacyjne rozwiązanie wyróżnione nagrodą Fundacji Dysona. Ta miejska turbina wiatrowa przeznaczona jest szczególnie dla budynków mieszkalnych. Na czym polega ta technologia, która sprawdza się w narażonych na chaotyczne wiatry w środowiskach miejskich?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nagroda Fundacji Dysona

Nagroda Jamesa Dysona (The James Dyson Award) to prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie w dziedzinie projektowania. W 2018 roku nagroda trafiła w ręce pochodzących z Chile i Kenii Nicolasa Orellana i Yaseena Nooraniego. Teraz rozwijają swój pomysł w firmie O-Innovations i twierdzą, że skomercjalizują zaprojektowane rozwiązania już pod koniec 2022 roku.

Ich turbina O-Wind wykorzystuje poziome i pionowe ruchy powietrza – bez konieczności sterowania urządzeniem. Dzięki niej wytwarzać energię elektryczną w sposób zrównoważony i wydajny mogą m.in. mieszkańcy mieszkań w miastach.

Na czym polega ta technologia?

Miejska turbina wiatrowa

Koncepcja opiera się na wykorzystaniu wiatrów w celu uzyskania obrotu wokół jednej osi. To zdolność szczególnie przydatna w pełnym zmiennych wiatrów środowisku miejskim.

Turbina ma kulisty kształt i jedną oś obrotu. Jej wymiary sprawiają, że doskonale nadaje się do produkcji energii na małą skalę przez indywidualnych mieszkańców mieszkań (m.in. na balkonach). 

Turbina ma otwory wentylacyjne z dużymi i mniejszymi wylotami powietrza. Wiatr przepływający przez kulę wywołuje różnicę ciśnień między dwoma wylotami, co powoduje ruch turbiny (Prawo Bernoulliego).

Otwory wentylacyjne są rozmieszczone na całej kuli, dzięki czemu mogą przyjąć wiatr ze wszystkich kierunków, zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Turbina będzie się obracać w tym samym kierunku wokół stałej osi niezależnie od kierunku wiatru. Ta rotacja turbiny jest wykorzystywana do zasilania generatora, który wytwarza energię elektryczną.

Rozmiar (25 cm) i kształt turbiny oznaczają, że można ją wykorzystać na mniejszych przestrzeniach, w przeciwieństwie do tradycyjnych turbin. Energia dostarczana do sieci krajowej oznacza korzyści finansowe dla użytkowników. To świetny przykład wiatrowej energetyki prosumenckiej.

Chcesz wiedzieć więcej o laureatach nagrody Dysona? Zobacz artykuł:

źródło: jamesdysonaward.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.