Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mieszkańcy Londynu zazieleniają miasto, montują panele fotowoltaiczne i magazyny energii

Mieszkańcy Londynu zazieleniają miasto, montują panele fotowoltaiczne i magazyny energii

Mieszkańcy Londynu zazieleniają miasto, montują panele fotowoltaiczne i magazyny energii

Mieszkańcy Londynu od ponad dziesięciu lat działają wspólnie zmieniając na lepsze swoją najbliższą okolicę. Zazieleniają miasto, montują na dachach panele fotowoltaiczne i magazyny energii oraz prowadzą kampanie edukacyjne.

BANER MOBILEB1
Reklama

Repowering London 

Repowering London to inicjatywa, która od 2011 roku umożliwia społecznościom finansowanie, instalowanie i zarządzanie wytwarzaną lokalnie czystą energią. 

Wierzymy, że umieszczenie ludzi w sercu systemu energetycznego jest kluczem do walki z kryzysem klimatycznym, budowania społeczności i promowania innowacji technologicznych – czytamy na stronie RePowering London.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Głównym celem inicjatywy jest przejęcie większej kontroli nad wytwarzaniem i zużyciem energii przez mieszkańców Londynu. Członkowie współpracują w tym celu lokalnymi władzami, szkołami i partnerami handlowymi. RePowering walczy także z ubóstwem energetycznym w najbardziej potrzebujących dzielnicach stolicy Zjednoczonego Królestwa. 

Projekty mają za zadanie nie tylko generowanie lokalnej i czystej energii, lecz także tworzenie pozytywnej energii społecznej, która umożliwia rozwój lokalnych relacji. Działania RePowering London umożliwiają ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, tworzenie miejsc pracy i przyciąganie etycznych inwestycji. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Wśród osiągnięć społeczności wyróżnić można m.in.:

  • 707 kWp zainstalowanych mocy fotowoltaicznych,
  • redukcję emisji o 152 ton CO2 każdego roku,
  • pozyskanie na działania ponad 700 tys. funtów,
  • zebranie i wyszkolenie 123 wolontariuszy i stażystów.

Społeczność RePowering London otrzymała wiele wyróżnień, w tym umieszczenie na liście Top 100 innowacyjnych projektów infrastruktury miejskiej KPMG, tytuł lidera klimatycznego przyznany na COP26, czy chociażby nagrodę portalu Solar Power dla najlepszego programu stażowego.

RePowering London tworzy projekty dedykowane dzielnicom Londynu, takie jak:

  • Aldgate Solar Power,
  • Lambeth Community Solar,
  • North Kensington Community Energy,
  • Vauxhall Energy,
  • Banister House Solar,
  • Brixton Energy Solar.

Łącznie powstało 8 lokalnych kooperatyw, dzięki którym utworzono 9 miejskich farm fotowoltaicznych. Współzałożycielem RePowering jest Agamemnon Otero, który założył także Energy Garden – społeczność zajmującą się zazielenianiem Londynu. 

Energy Garden

Równolegle do programów oferowanych przez RePowering London, Energy Garden wspiera lokalne społeczności w poprawie różnorodności biologicznej i uprawie żywności wokół infrastruktury transportowej.

Uczestnicy inicjatywy zabezpieczają fundusze na finansowanie personelu, który nadzoruje ogrody społeczne i prowadzi programy edukacyjne. Dzięki Energy Garden 300 osób jest regularnie zaangażowanych w 26 ogrodach społecznych. Zielone zagajniki powstają najczęściej w sąsiedztwie stacji kolejowych.

Aby dołączyć do społeczności Energy Garden można nabyć udziały za min. 50 £. Udziałowcy otrzymują zwrot 5,5% z inwestycji, a pieniądze przeznaczane są na kolejne projekty. Aktualnym celem Energy Garden jest osiągnięcie 1 MWp mocy zainstalowanej w fotowoltaice. 

Zebrane środki pozwalają na zakup niezbędnych materiałów i sprzętu służącego do tworzenia zielonych i zrównoważonych przestrzeni miejskich. Listę zrealizowanych projektów można zobaczyć korzystając z interaktywnej mapy ze zdjęciami. Każdy ogród jest inny.

Zawsze zaczynamy od pytania: Jak widzisz swoją stację? Rozmowy, które z tego wynikają, prowadzą nas nieoczekiwanymi ścieżkami, a każdy ogród stacji jest odzwierciedleniem społeczności, która tam mieszka i podróżuje. Tam, gdzie dziś widzisz ogrody, wcześniej były złomowiska pokryte martwymi drzewami i śmieciami. Wyciągnęliśmy wszystkie śmieci, a potem uprzątnęliśmy i posadziliśmy roślinnośćmówi w wywiadzie dla Inews Agamemnon Otero, założyciel RePowering London i Energy Garden.

Działania RePowering London i Energy Garden promowała m.in. Patagonia w kampanii „We The Power”. Film z kampanii przybliża działania Agamemnona Otero OBE, założyciela Repowering London i Energy Garden, które wzmacniają społeczności lokalne i pokazują jak zaangażować partnerów biznesowych w aktywność spółdzielni energetycznych.

Czy podobne inicjatywy mogą znaleźć zastosowanie w Polsce?

Spółdzielnie stawiają na fotowoltaikę

Chociaż w wielu polskich miastach zakładane są ogrody społeczne, społeczności energetyczne wciąż należą do rzadkości. Tymczasem montaż instalacji fotowoltaicznej na blokach przynosi oszczędności rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych.

Potencjał tego segmentu OZE w Polsce jest ogromny. Sprawę z tego chyba zaczyna zdawać sobie rząd, który w opublikowanej 29 września ustawie o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych zawarł nową możliwość finansowania.

Na nowy grant OZE do 2026 roku przeznaczono ok. 100 mln zł. Środki pozwolą na szybszy zwrot kosztów z inwestycji w OZE m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych.

Jakie zyski dla spółdzielni mieszkaniowej przynosi fotowoltaika? Jak wyglądają procedury, na co trzeba zwrócić uwagę i dlaczego warto zainwestować także w pompy ciepła? Na te i inne pytania odpowiada Marek Dera, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

źródło: repowering.org.uk/, Repowering London, inews.co.uk, energygarden.org.uk, zdj. główne: T Mitchell

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.