Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mikroplastik niekorzystny dla dżdżownic?

Mikroplastik niekorzystny dla dżdżownic?

Naukowcy z Uniwersytetu Anglia Ruskin przeprowadzili badania, z których wynika, że dżdżownice nie rozwijają się prawidłowo w podłożu, w którym znajdują się mikrocząsteczki tworzyw sztucznych. Sam mechanizm działania na organizmy pierścienic nie jest jeszcze znany. Negatywny wpływ ma jednak znaczenie dla procesu glebotwórczego.

Reklama

Badania były prowadzone na populacji dżdżownic – przedstawicielach Aporrectodea rosea. To jeden z najpowszechniejszych gatunków spotykany pospolicie w krajach klimatu umiarkowanego. Co wykazano?

HDPE powoduje utratę masy ciała dżdżownic

Dżdżownice obserwowano w glebie zawierającej mikrocząsteczki polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). To tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji butelek detergentów, opakowań żywności, rur a także pojemników na śmieci. Okazało się, że dżdżownice nie dość, że nie przybierają na masie ciała, to jeszcze ją tracą. Po 30 dniach testów straciły średnio 3% ciała.  Natomiast w innym poletku z niezanieczyszczonym podłożem, bez HDPE, pierścienice przybrały na masie o 5%. Dokładny mechanizm działania mikroplastiku nie jest jeszcze poznany.

Bas Boots, wykładowca biologii na Uniwersytecie Anglia Ruskin i główny autor badań, stwierdził, że materiał może powodować podrażnienie i niedrożność przewodu pokarmowego, utrudniać trawienie i w rezultacie wpływać ujemnie na wagę ciała dżdżownic. Znaczenie odkrycia jest poważne i nie zamyka się w świecie pierścienic (czy innych organizmów). Okazuje się, że mikroplastik może mieć negatywny wpływ na jakość gleby, a tym samym na rolnictwo.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science and Technolog”.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.