Mikroplastik niekorzystny dla dżdżownic?

Naukowcy z Uniwersytetu Anglia Ruskin przeprowadzili badania, z których wynika, że dżdżownice nie rozwijają się prawidłowo w podłożu, w którym znajdują się mikrocząsteczki tworzyw sztucznych. Sam mechanizm działania na organizmy pierścienic nie jest jeszcze znany. Negatywny wpływ ma jednak znaczenie dla procesu glebotwórczego.

Badania były prowadzone na populacji dżdżownic – przedstawicielach Aporrectodea rosea. To jeden z najpowszechniejszych gatunków spotykany pospolicie w krajach klimatu umiarkowanego. Co wykazano?

Fotowoltaika od Columbus Energy

HDPE powoduje utratę masy ciała dżdżownic

Dżdżownice obserwowano w glebie zawierającej mikrocząsteczki polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE). To tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji butelek detergentów, opakowań żywności, rur a także pojemników na śmieci. Okazało się, że dżdżownice nie dość, że nie przybierają na masie ciała, to jeszcze ją tracą. Po 30 dniach testów straciły średnio 3% ciała.  Natomiast w innym poletku z niezanieczyszczonym podłożem, bez HDPE, pierścienice przybrały na masie o 5%. Dokładny mechanizm działania mikroplastiku nie jest jeszcze poznany.

Bas Boots, wykładowca biologii na Uniwersytecie Anglia Ruskin i główny autor badań, stwierdził, że materiał może powodować podrażnienie i niedrożność przewodu pokarmowego, utrudniać trawienie i w rezultacie wpływać ujemnie na wagę ciała dżdżownic. Znaczenie odkrycia jest poważne i nie zamyka się w świecie pierścienic (czy innych organizmów). Okazuje się, że mikroplastik może mieć negatywny wpływ na jakość gleby, a tym samym na rolnictwo.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science and Technolog”.