Wiadomości OZE Miniaturowe ogródki pojawiły się w centrum Warszawy 19 marca 2019 Wiadomości OZE Miniaturowe ogródki pojawiły się w centrum Warszawy 19 marca 2019 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Reklama Tej zimy mieszkańcy Warszawy nie musieli tęsknić za latem: w połowie października w kilku miejscach stolicy pojawiły się przeszklone słoje zawierające kompozycje złożone z żywych roślin. Instalacje można było podziwiać na Placu Trzech Krzyży, przy metrze Świętokrzyska oraz przy ulicy Marszałkowskiej. Perfomens został przygotowany w formie popularnych od niedawna „ogrodów w słoiku”. Do ich wykonania zostały wykorzystane różne gatunki roślin. W miniaturowym ogrodzie na Placu Trzech Krzyży (pomiędzy ulicą Żurawią a ulicą Hożą) pojawiła się kompozycja wykonana m.in. z ozdobnych zielonych traw oraz różowego rozchodnika karpackiego. Przy metrze Świętokrzyska można było podziwiać mchy, bluszcze, paprocie oraz turzycę oszimską i pióropusznik strusi. Znalazł się tam również napis „Z tęsknoty za latem…”. Nieopodal ulicy Marszałkowskiej pojawiała się natomiast kompozycja wykonana z ognika szkarłatnego i trawy o nazwie turzyca. To szczególnie kolorowe rośliny: owoce ognika szkarłatnego są czerwone, przez co stanowią doskonałe uzupełnienie rudawej turzycy. W przezroczystych słojach znalazły się rośliny charakteryzujące się zdecydowaną barwą oraz znaczną odpornością na niskie temperatury. Dodatkowo każdy z przeszklonych ogrodów został wzbogacony o proste w swej konstrukcji, wykonane z drewna donice. Celem akcji było przede wszystkim wzbogacenie warszawskiej przestrzeni miejskiej. Miniaturowe ogrody miały także pomóc w zwróceniu uwagi mieszkańców stolicy na fakt, że piękna roślinność nie jest wyłącznie domeną lata. – To performans wyjątkowy, który podkreśla nie tylko istotę zieleni w centrum miasta, ale również zwraca społeczną uwagę na problem smogu, który jest ostatnio w Polsce coraz większy – podkreśliła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE. Inicjatywa wywodząca się z tęsknoty za latem została zrealizowana ze środków Zarządu Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy. Przygotowała ją firma Warexpo. Kolorowe kompozycje roślinne zamknięte w przeszklonych słojach można było podziwiać na ulicach Warszawy do połowy grudnia. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.