Miniaturowe ogródki pojawiły się w centrum Warszawy

 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Tej zimy mieszkańcy Warszawy nie musieli tęsknić za latem: w połowie października w kilku miejscach stolicy pojawiły się przeszklone słoje zawierające kompozycje złożone z żywych roślin. Instalacje można było podziwiać na Placu Trzech Krzyży, przy metrze Świętokrzyska oraz przy ulicy Marszałkowskiej.

Perfomens został przygotowany w formie popularnych od niedawna „ogrodów w słoiku”. Do ich wykonania zostały wykorzystane różne gatunki roślin. W miniaturowym ogrodzie na Placu Trzech Krzyży (pomiędzy ulicą Żurawią a ulicą Hożą) pojawiła się kompozycja wykonana m.in. z ozdobnych zielonych traw oraz różowego rozchodnika karpackiego. Przy metrze Świętokrzyska można było podziwiać mchy, bluszcze, paprocie oraz turzycę oszimską i pióropusznik strusi. Znalazł się tam również napis „Z tęsknoty za latem…”. Nieopodal ulicy Marszałkowskiej pojawiała się natomiast kompozycja wykonana z ognika szkarłatnego i trawy o nazwie turzyca. To szczególnie kolorowe rośliny: owoce ognika szkarłatnego są czerwone, przez co stanowią doskonałe uzupełnienie rudawej turzycy.

W przezroczystych słojach znalazły się rośliny charakteryzujące się zdecydowaną barwą oraz znaczną odpornością na niskie temperatury. Dodatkowo każdy z przeszklonych ogrodów został wzbogacony o proste w swej konstrukcji, wykonane z drewna donice.

Celem akcji było przede wszystkim wzbogacenie warszawskiej przestrzeni miejskiej. Miniaturowe ogrody miały także pomóc w zwróceniu uwagi mieszkańców stolicy na fakt, że piękna roślinność nie jest wyłącznie domeną lata.

To performans wyjątkowy, który podkreśla nie tylko istotę zieleni w centrum miasta, ale również zwraca społeczną uwagę na problem smogu, który jest ostatnio w Polsce coraz większy – podkreśliła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE.

Inicjatywa wywodząca się z tęsknoty za latem została zrealizowana ze środków Zarządu Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy. Przygotowała ją firma Warexpo. Kolorowe kompozycje roślinne zamknięte w przeszklonych słojach można było podziwiać na ulicach Warszawy do połowy grudnia.