Wiadomości OZE Miniaturowe ogródki pojawiły się w centrum Warszawy 19 marca 2019 Wiadomości OZE Miniaturowe ogródki pojawiły się w centrum Warszawy 19 marca 2019 Przeczytaj także OZE Społeczności energetyczne z nowym wsparciem. 850 mln zł na OZE i magazyny energii Lokalna transformacja energetyczna zyskała wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło przekazanie ponad 850 mln zł na 25 strategicznych przedsięwzięć. Wsparcie obejmie inwestycje w nowoczesne źródła OZE, magazyny energii i systemy zarządzania energią. OZE Energia popłynie przez Morze Śródziemne. UE pozyska 15 GW zielonej energii z Afryki i Bliskiego Wschodu Podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), Dubravka Šuica, komisarz ds. regionu śródziemnomorskiego oraz Dan Jørgensen, komisarz ds. energii i mieszkalnictwa, oficjalnie zainaugurowali inicjatywę T-MED. To projekt, którego celem jest budowa 15 GW nowych mocy OZE oraz rozwój nowoczesnych sieci przesyłowych łączących Europę z Bliskim Wschodem i Afryką Północną (region MENA). Reklama Tej zimy mieszkańcy Warszawy nie musieli tęsknić za latem: w połowie października w kilku miejscach stolicy pojawiły się przeszklone słoje zawierające kompozycje złożone z żywych roślin. Instalacje można było podziwiać na Placu Trzech Krzyży, przy metrze Świętokrzyska oraz przy ulicy Marszałkowskiej. Perfomens został przygotowany w formie popularnych od niedawna „ogrodów w słoiku”. Do ich wykonania zostały wykorzystane różne gatunki roślin. W miniaturowym ogrodzie na Placu Trzech Krzyży (pomiędzy ulicą Żurawią a ulicą Hożą) pojawiła się kompozycja wykonana m.in. z ozdobnych zielonych traw oraz różowego rozchodnika karpackiego. Przy metrze Świętokrzyska można było podziwiać mchy, bluszcze, paprocie oraz turzycę oszimską i pióropusznik strusi. Znalazł się tam również napis „Z tęsknoty za latem…”. Nieopodal ulicy Marszałkowskiej pojawiała się natomiast kompozycja wykonana z ognika szkarłatnego i trawy o nazwie turzyca. To szczególnie kolorowe rośliny: owoce ognika szkarłatnego są czerwone, przez co stanowią doskonałe uzupełnienie rudawej turzycy. W przezroczystych słojach znalazły się rośliny charakteryzujące się zdecydowaną barwą oraz znaczną odpornością na niskie temperatury. Dodatkowo każdy z przeszklonych ogrodów został wzbogacony o proste w swej konstrukcji, wykonane z drewna donice. Celem akcji było przede wszystkim wzbogacenie warszawskiej przestrzeni miejskiej. Miniaturowe ogrody miały także pomóc w zwróceniu uwagi mieszkańców stolicy na fakt, że piękna roślinność nie jest wyłącznie domeną lata. – To performans wyjątkowy, który podkreśla nie tylko istotę zieleni w centrum miasta, ale również zwraca społeczną uwagę na problem smogu, który jest ostatnio w Polsce coraz większy – podkreśliła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE. Inicjatywa wywodząca się z tęsknoty za latem została zrealizowana ze środków Zarządu Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy. Przygotowała ją firma Warexpo. Kolorowe kompozycje roślinne zamknięte w przeszklonych słojach można było podziwiać na ulicach Warszawy do połowy grudnia. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.