Polska Ministerstwo Klimatu interesuje się zagospodarowaniem odpadów budowlanych 07 sierpnia 2020 Polska Ministerstwo Klimatu interesuje się zagospodarowaniem odpadów budowlanych 07 sierpnia 2020 Przeczytaj także Ochrona środowiska Historyczne składowiska odpadów w Polsce. Rekultywacja pochłonie miliardy złotych W Polsce narasta problem tzw. historycznych składowisk odpadów – miejsc, gdzie przez dekady gromadzono odpady przemysłowe, chemiczne i niebezpieczne, często bez odpowiednich zabezpieczeń i kontroli środowiskowej. Dziś ich rekultywacja należy do największych wyzwań środowiskowych państwa i wymaga wielomiliardowych nakładów. Ochrona środowiska Czy drzewa przy drogach są niebezpieczne? Debata o wycince w Warmii i Mazurach Planowana wycinka tysięcy drzew przy drogach na Warmii i Mazurach wzbudziła debatę na temat granic między bezpieczeństwem ruchu drogowego a ochroną przyrody. Zwolennicy usuwania alei wskazują na ryzyko wypadków, przeciwnicy zaś podkreślają ich znaczenie dla klimatu, bioróżnorodności i krajobrazu regionu. Resort Klimatu planuje wydać rozporządzenie o odpadach budowlanych. Ma ono umożliwić ich zagospodarowanie. Na razie mowa o odłamkach po starych nawierzchniach asfaltowych. Kiedy odpady innego pochodzenia? Reklama O sprawie pisze “Puls Biznesu”. Od miesięcy przedsiębiorcy i firmy z branży budowlanej zabiegają, aby przepisy umożliwiły im łatwiejsze użycie materiałów z recyklingu, do których mogą zaliczać się odpady budowlane. Obecnie są to działania bardzo kosztowne. Jacek Ozdoba zwraca uwagę na asfalt Do Ministerstwa Klimatu od początku roku pisma w tej sprawie wysyła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa. Organizacja podkreśla, że drogowcy nie mogą stosować odpadów przy modernizacji nawierzchni. Odpowiedź wysłał sekretarz stanu, wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba: “Podjąłem decyzję o podjęciu prac legislacyjnych, dotyczących wydania rozporządzenia określającego szczegółowe kryteria stosowania warunków utraty statusu odpadów dla destruktu asfaltowego” – cytuje list wiceministra “Puls Biznesu”. Dokładnie chodzi o materiał ze starej nawierzchni, powstały w wyniku frezowania. Recykling dla całej frakcji odpadów budowlanych OIGD chce, aby ułatwienia dla zagospodarowania odpadów z budowy pojawiły się nie tylko z myślą o drogowcach. Do recyklingu można przekazać między innymi gruz, ziemię z wykopów, odłamki cementowe itp. “Pismo ministra jest odpowiedzią na nasze, ze stycznia tego roku. Jednak w kwietniu wysłaliśmy kolejne, szerzej traktujące sprawę statusu odpadów, które mogą być traktowane jako materiały budowlane i mamy nadzieję, że nowe przepisy będą ich także dotyczyły” – mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes OIGD. “Puls Biznesu” podaje, że w Ministerstwie Klimatu projekt wspomnianego wyżej rozporządzenia już jest i wkrótce ma trafić do konsultacji. źródło: portalkomunalny.pl Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.