Ministerstwo Klimatu interesuje się zagospodarowaniem odpadów budowlanych

Resort Klimatu planuje wydać rozporządzenie o odpadach budowlanych. Ma ono umożliwić ich zagospodarowanie. Na razie mowa o odłamkach po starych nawierzchniach asfaltowych. Kiedy odpady innego pochodzenia?

O sprawie pisze “Puls Biznesu”. Od miesięcy przedsiębiorcy i firmy z branży budowlanej zabiegają, aby przepisy umożliwiły im łatwiejsze użycie materiałów z recyklingu, do których mogą zaliczać się odpady budowlane. Obecnie są to działania bardzo kosztowne.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jacek Ozdoba zwraca uwagę na asfalt

Do Ministerstwa Klimatu od początku roku pisma w tej sprawie wysyła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa. Organizacja podkreśla, że drogowcy nie mogą stosować odpadów przy modernizacji nawierzchni. Odpowiedź wysłał sekretarz stanu, wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba:

“Podjąłem decyzję o podjęciu prac legislacyjnych, dotyczących wydania rozporządzenia określającego szczegółowe kryteria stosowania warunków utraty statusu odpadów dla destruktu asfaltowego”cytuje list wiceministra “Puls Biznesu”.

Dokładnie chodzi o materiał ze starej nawierzchni, powstały w wyniku frezowania.

Recykling dla całej frakcji odpadów budowlanych

OIGD chce, aby ułatwienia dla zagospodarowania odpadów z budowy pojawiły się nie tylko z myślą o drogowcach. Do recyklingu można przekazać między innymi gruz, ziemię z wykopów, odłamki cementowe itp.

Pismo ministra jest odpowiedzią na nasze, ze stycznia tego roku. Jednak w kwietniu wysłaliśmy kolejne, szerzej traktujące sprawę statusu odpadów, które mogą być traktowane jako materiały budowlane i mamy nadzieję, że nowe przepisy będą ich także dotyczyły” – mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes OIGD. 

“Puls Biznesu” podaje, że w Ministerstwie Klimatu projekt wspomnianego wyżej rozporządzenia już jest i wkrótce ma trafić do konsultacji. 

źródło: portalkomunalny.pl